Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katar je z krize venku? Arabské země snižují požadavky

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Daudá/Rijád - Čtveřice arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií zredukovala 13 požadavků, jež má Katar splnit, aby krizi vyřešil. Nyní je jich šest. Zůstala podmínka, aby Katar bojoval proti terorismu a ukončil provokace.

V OSN to ve středu oznámili diplomaté čtyř zemí zapojených do sporu, tedy Saúdské Arábie, Bahrajnu, Egypta a Spojených arabských emirátů.

Příčinou neshod s Katarem je jeho údajná podpora terorismu a sbližování s Íránem. Jmenované země 5. června kvůli tomu přerušily s Dauhá diplomatické styky a zavedly embargo. Zejména dopravní sankce Katar značně poškozují, země musí kvůli uzavírce pozemní hranice se Saúdskou Arábií dovážet potraviny po moři a letecky.

Katar obviňování považuje za neoprávněné a vznesené požadavky za vměšování do vnitřních záležitostí. Na zprávu o zredukování podmínek nereagoval.

Diplomaté čtyř zemí v sídle OSN sdělili, že jejich země mají zájem krizi řešit po dobrém. Zástupce Saúdské Arábie řekl, že se na redukci požadavků dohodli ministři zahraničí uvedené čtveřice zemí na schůzce 5. července v Káhiře. Splnění těchto podmínek by podle něj mělo být pro Katar snadné. Není už mezi nimi uzavření satelitní stanice Al-Džazíra.

Podle odborníků může zmírnění požadavků pomoci spor vyřešit, ale nikoli trvale. Problémem zůstane odlišné chápání termínu terorismus. Katar dává prostor hlasům, které se neshodují s oficiálními názory čtyř kritizujících zemí. Kromě jiného podporuje Muslimské bratrstvo, které je v Egyptě zakázáno.

Témata:  Katar Saúdská Arábie TV Al-Jazeera

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.