Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokud vyhraje Trump, rozpoutá jaderné zbrojení, varuje expert

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Tokio/Soul/Washington – Osoba Donalda Trumpa a jeho politická kampaň neustále budí kontroverze a rozporuplné nálady. Server Voice of America varuje, že pokud se Trump stane americkým prezidentem, začne v Asii jaderné zbrojení.

Jaderné zbraně pro Tokio a Soul

Server uvádí, že pokud by se Trump stal prezidentem, lidé, kteří v rámci spojenců USA v Asii – tedy zejména v Japonsku a Jižní Koreji – prosazují jaderné zbrojení, by se mohli dostat „z okraje politické scény do mainstreamové politiky".

Jak server vysvětluje, Trump totiž v rámci své kampaně navrhl stažení amerických jednotek a ozbrojení Japonska a Jižní Koreje jadernými zbraněmi, pokud nebudou souhlasit s vyššími poplatky za udržování amerických základen v zemi.

„Pokud se Trumpovy výroky změní v realitu, bude tu podle mě hodně politiků, kteří budou nadšeně souhlasit," uvedl například Hiroši Nunokawa, profesor japonské historie na Hirošimské univerzitě.

Jaderná válka v Asii?

Podle některých expertů by to ale mohlo vést k vyhrocení jaderné situace v Asii. Jak server uvádí, v Japonsku se v současné době nachází 54 tisíc amerických jednotek, v Jižní Koreji jich pak je 28,5 tisíc. Za jejich přítomnost každý rok Americe Tokio platí asi 1,6 miliard dolarů, Soul pak asi 866 milionů dolarů.

Takaši Hiraoka, mírový aktivista a bývalý starosta Hirošimy, která se sama stala obětí jaderného útoku v roce 1945, varuje, že pokud se Trump stane prezidentem, „bude muset převzít zodpovědnost za osud celého lidstva. Nemůže se vyhnout nebezpečím, které jsou s jadernými zbraněmi spojeny," varuje.

Z hlediska jaderného zbrojení v současnosti bezpečnost Asie ohrožují dvě jaderné mocnosti – Čína a Severní Korea. „Čína je hrozbou kvůli svým stále agresivnějším strategiím ohledně získávání území v Jihočínském moři, Severní Korea pak kvůli svému pokračujícímu vývoji jaderných zbraní," připomíná server.

Americký „jaderný deštník"

Japonsko a Jižní Korea o jaderné zbraně usilovaly v 60. a 70. letech minulého století, ale „Washington je byl schopen přesvědčit, aby místo toho vstoupily pod ochranu jeho ‚jaderného deštníku'. V Japonském Parlamentu a jihokorejském Národním shromáždění stále existují lidé, kteří jaderné zbraně obhajují, ale je jich menšina," uvádí dále server.

„Ozbrojení Jižní Koreje a Japonska jadernými zbraněmi by téměř jistě podkopalo podporu Moskvy a Pekingu pro pokračování v sankcích proti Severní Koreji," podotýká také server.

Na závěr server dodává, že ani jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, ani japonský premiér Šinzó Abe politice jaderného zbrojení nakloněni nejsou.

Témata:  Donald Trump volby v USA jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy