Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeká MMFvelké stěhování? Za deset let už by mohl sídlit v Číně, říká Lagardeová

Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Jean-Claude Juncker
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Jean-Claude Juncker
Foto: European Union

Washington - Pokud bude pokračovat trend růstu čínské a ostatních rozvíjejících se ekonomik a pokud se tento vývoj odrazí v jeho hlasovací struktuře, mohl by se Mezinárodní měnový fond (MMF) za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Prohlásila to dnes šéfka MMF Christine Lagardeová.

Šéfka MMF hovořila ve Washingtonu o přesunu jako o „možnosti". Fond bude nucen zvýšit zastoupení největších rozvíjejících se trhů, protože tyto ekonomiky získávají na síle a vlivu.

Lagardeová připomněla, že stanovy MMF předepisují, že sídlo má mít v největší členské ekonomice. Tou jsou od vzniku instituce v roce 1945 Spojené státy, které mají se současnými 16,5 procenta hlasů praktické veto na rozhodnutí fondu, napsala agentura Reuters.

Ekonomové ale odhadují, že Čína je v příští dekádě díky svému odhadovanému šestiprocentnímu růstu předstihne. MMF změnil způsob hlasování v roce 2010, další reforma se chystá na příští rok.

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF) Christine Lagardeová Čína

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.