Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok, slabší růst ale čeká i v roce příštím. Fond v aktualizaci svého jarního výhledu dnes uvedl, že na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,2 procenta, což je o 0,4 procentního bodu méně, než předpokládal v dubnové prognóze.
Na příští rok počítá se zpomalením tempa na 2,9 procenta, proti jarnímu výhledu je to o sedm desetin procentního bodu méně.
Od ledna je to už potřetí, co měnový fond přistoupil ke zhoršení výhledu. Loni světová ekonomika vzrostla o 6,1 procenta, a výrazně se tak zotavila z poklesu o 3,1 procenta v roce 2020. Tehdy na ni dolehla pandemie způsobená šířením koronaviru.
MMF upozornil, že po nepřesvědčivém oživení v loňském roce se letos vývoj zhoršuje. Globální produkce se ve druhém čtvrtletí snížila kvůli poklesu v Číně a v Rusku, zatímco spotřebitelské výdaje ve Spojených státech zaostaly za očekáváním.
Světovou ekonomiku oslabenou pandemií zasáhlo několik šoků. Patří k nim vysoká inflace ve světě, zejména v USA a v hlavních evropských ekonomikách, která vyvolala zpřísnění měnové politiky. Dalším šokem bylo nad očekávání výrazné zpomalení hospodářského růstu v Číně kvůli epidemii nemoci covid-19 a omezením pohybu souvisejícím se snahou zastavit šíření této nemoci. Negativním faktorem jsou i dopady války na Ukrajině.
Základní projekce vychází z předpokladů, že už se dál nesníží tok zemního plynu z Ruska do zbytku Evropy, dlouhodobá inflační očekávaní zůstanou stabilní a nedojde k nečekaným výkyvům na světových finančních trzích. Existuje ale značné riziko, že se některé, nebo i všechny, tyto základní předpoklady nenaplní, varoval MMF. V posledních měsících se zvýšila míra ekonomické nejistoty a obavy z blížící se recese. Odhady pravděpodobnosti recese jsou také vyšší, a proto hrozí, že současný výhled se může ještě zhoršit.
MMF vyjmenoval řadu rizik, která by mohla zhoršit současný výhled. Patří mezi ně náhlé zastavení dovozu plynu z Ruska do Evropy kvůli válce na Ukrajině či obtížnější snižování inflace. Zvýšení úrokových sazeb by mohlo vyvolat dluhové potíže v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách. Hrozí také obnovení ohnisek výskytu nemoci covidu-19 a koronavirových omezení či další eskalace krize v sektoru nemovitostí, které by mohly dál zbrzdit růst čínské ekonomiky. Geopolitická roztříštěnost pak může bránit globálnímu obchodu a spolupráci.
Alternativní scénář MMF počítá s tím, že se rizika naplní a inflace ještě vzroste. Předpokládá, že tempo růstu HDP se v letošním roce sníží na 2,6 procenta a příští rok na dvě procenta. To by znamenalo, že ekonomický růstu bude patřit k dolním deseti procentům výsledků od roku 1970.
MMF v nejnovějším výhledu revidoval očekávání inflace směrem vzhůru kvůli vysokým cenám potravin a energií a přetrvávající nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou. Ve vyspělých ekonomikách počítá s inflací 6,6 procenta, což je o 0,9 procentního bodu více než v předchozím výhledu. V rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách inflace odhaduje na 9,5 procenta, o 0,8 procentního bodu více proti dosavadnímu očekávání.
Protože růst cen snižuje životní úroveň na celém světě, mělo by být zmírnění inflace pro politiky prvořadou prioritou, dodal MMF.
Témata: ekonomika, Mezinárodní měnový fond (MMF)
Související
10. prosince 2024 9:40
18. listopadu 2024 12:56
9. listopadu 2024 11:04
30. října 2024 11:03
11. září 2024 11:44