Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská Armata v ohrožení? Íránský tank Karrar vzbuzuje obavy

Íránský tank Karrar
Íránský tank Karrar
Foto: tn.ai

Tank Karrar je jednou z nejnovějších a nejmocnějších zbraní světa. Tvrdí to o něm íránská armáda, která spustila jeho sériovou výrobu. Podle tamního ministra obrany Hosejna Dehkana je tank dokonce silnější, než některé ruské zbraně.

Írán oficiálně představil sofistikovaný tank vlastní výroby s názvem Karrar a spustil jeho sériovou výrobu. Podle Dehkana jde o jeden z nejmodernějších tanků na světě, co se týče síly, přesnosti a pohyblivosti týče.

Podle agentury MNA je tank vybaven elektronickým systémem kontroly palby, laserovým zaměřovačem, balistickým počítačem a pokrokovým navigačním zařízením. Stroj je tak na příklad schopen střílet na pohybující se cíle za tmy.

Tank má k dispozici také automatický systém kulometné palby a je neprodyšně uzavřený, což z něj činí obojživelné vozidlo. Dokáže se dostat přes hladinu řeky, ale umí se také pohybovat i pod hladinou, tudíž pro něj není ani rozvodněný terén překážkou.

"Karrar je v některých aspektech ještě dokonalejší než ruský T-90MS," dodal íránský ministr obrany s tím, že sériová výroba tanku bude probíhat v provincii Lorestan na západě země. 

Ruské tanky T-90 patří neodmyslitelně k historii tamního armádního pokroku a naposledy je východní velmoc nasadila při bojích v Sýrii. Typ T-90MS, na který odkazuje Dehkana, je modernizovaná exportní verze tanku poháněná výkonným motorem a vybavena optikou Sosna-U, navigačním systémem GLONASS a reaktivním pancéřováním.

Íránský Karrar může ale směle konkurovat i jednomu z nejmodernějších tanků světa, ruské T-14 Armatě. Ten se vyznačuje zejména netradičním umístěním posádky, která se nenachází v tzv. věži stroje, nýbrž ve zvláštní kapsli položené níže a sestává jen ze dvou až tří členů posádky. Zničit tuto kapsli se zdá být skoro nemožné. Ruský tank je lehčí a rychlejší než západní analogie.

Armata je vybavena novým dálkově ovládaným vysokotlakým kanónem ráže 125 mm 2A82-1M s hladkým vývrtem. Oproti starší verzi kanónu 2A82 došlo k prodloužení hlavně ze 48 na 52 ráží, čímž se pravděpodobně zvýšila přesnost i úsťová rychlost vystřeleného náboje. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství.

I přes ukázku nového íránského tanku je Armata podle řady zahraničních expertů stále nejlepším tankem na světě. Odpovídá mu nejen vybavení a pancíř, ale i výše zmíněný fakt, že posádka je vůbec poprvé umístěna do izolované pancéřové kapsle a zvyšuje se její naděje na přežití i v případě přímého zásahu tanku.

Témata:  tank Karrar tank T-14 Armata Ruská armáda Írán

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.