Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arabské země rozšířily svůj seznam teroristů napojených na Katar

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Dauhá - „Černá listina“ teroristů, kterou vytvořila skupina čtyř arabských států po přerušení diplomatických styků s Katarem, se rozrostla. Přibyli na ni jednotlivci a asi 20 skupin. Informovala o tom dnes saúdskoarabská státní agentura SPA.

Listinu sestavily čtyři arabské země, které začátkem června přerušily diplomatické styky s Katarem. Podle agentur se tím zvýší napětí ve sporu, který je nejhorším v oblasti za několik let a který se dosud neúspěšně snažilo urovnat několik zahraničních státníků.

Podle agentury Reuters se Katar se k rozšíření seznamu zatím nevyjádřil, už dříve ale označil obvinění vůči němu za neopodstatněná. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn viní Katar z podpory terorismu a kritizují jeho sbližování s Íránem. Podle analytiků je ale za bojkotem zejména obava Saúdské Arábie ze ztráty dominantního postavení v regionu.

Na "černou listinu" zveřejněnou začátkem června nově přibyly mimo jiné tři jemenské charitativní organizace, tři libyjská média, dvě ozbrojené skupiny a náboženská nadace spjaté s Katarem. Podle zemí kolem Saúdské Arábie mají tyto organizace kontakty s teroristickou sítí Al-Káida v Libyi.

Na seznam se tak zatím dostalo asi 90 subjektů, už začátkem června označily čtyři arabské země za teroristy 59 lidí a 12 organizací, včetně charitativních, spjatých s Katarem. Polovina z těchto organizací jsou bahrajnská protivládní hnutí, včetně několika extremistických. Černou listinu kritizovala nejen katarské vlády, ale i londýnská organizace pro lidská práva.

Nově se na listinu dostaly dvě televizní stanice, z nichž jedna je podle agentury Reuters spřízněná s katarskou televizí Al-Džazíra. Uzavření této televize bylo jedním ze 13 požadavků, které arabské země stanovily jako podmínku vyřešení krize. Minulý týden ale své požadavky zredukovaly na šest principů, nově už nepožadují uzavření Al-Džazíry či stažení turecké vojenské základny z Kataru.

Od vypuknutí diplomatické krize 5. června se řada zahraničních státníků pokoušela zprostředkovat smír mezi arabskými zeměmi regionu. Zatím neúspěšně se o to snažil zejména Kuvajt, dále také americký ministr zahraničí Rex Tillerson či nejnověji turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který dnes popsal svou právě skončenou dvoudenní cestu do Perského zálivu jako „produktivní a úspěšnou".

Témata:  Katar Saúdská Arábie Egypt

Související

Aktuálně se děje

8:46

Nikdy jim to nezapomenu. Margita promluvil o lékařích, kteří pečovali o Zagorovou

Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.