Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arabské země jsou ochotné vést dialog s Katarem, mají ale podmínku

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Manáma - Egypt, Bahrajn, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty obviňují Katar z podpory terorismu a sbližování s Íránem. Přesto tyto arabské dnes vyjádřily připravenost zahájit s Dauhá dialog o zrušení uvalených sankcí.

Arabské země ale podmiňují jednání tím, že Katar musí napřed souhlasit s podmínkami, které mu stanovily. Na společné tiskové konferenci v bahrajnské metropoli to řekl egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí, který se sešel se svými rezortními kolegy z ostatních zemí. Účastníci setkání dali na závěr jasně najevo, že v krizi kolem Kataru nepřichází v úvahu žádný kompromis, napsala agentura DPA.

Ministři zahraničí arabské čtyřky dnes oznámili, že nebudou proti Kataru zavádět žádné další ekonomické sankce. Ty dosavadní hodlají ponechat v platnosti, jejich země jsou ale otevřené dialogu s Katarem, pokud projeví ochotu ke změně kurzu své politiky.

„(Naše) čtyři země jsou připraveny k dialogu s Katarem za podmínky, že (Katar) oznámí svou upřímnou ochotu přestat podporovat terorismus a extremismus, zaváže se nevměšovat se do zahraničních záležitostí jiných států a odpoví na 13 požadavků," citovala agentura Reuters z prohlášení bahrajnského ministra zahraničí šajcha Chálida bin Ahmada Chalífy.

Země se dnes usnesly, že částečně uvolní jeden z postihů a umožní katarským letadlům používat své letecké koridory v nouzových situacích. Podle saúdskoarabské agentury SPA se jedná celkem o devět koridorů.

Čtveřice arabských států počátkem června přerušila diplomatické vztahy s Katarem a uvalila na něj hospodářské a dopravní sankce. Jako podmínku vyřešení krize stanovila 13 požadavků, jejichž splnění Dauhá odmítlo.

Témata:  Katar Egypt Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.