Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povolební průzkum na Slovensku: Které straně výrazně stoupla popularita?

Vlajka SR
Vlajka SR
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bratislava - Na Slovensku byl proveden první povolební průzkum. Vyplynulo z něj, že si výrazně polepšili nacionalisté vládní Slovenské národní strany (SNS). Popularita roste ale i krajně pravicovému seskupení Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) a nejsilnější opoziční straně Svoboda a solidarita (SaS).

Největší podpoře se dlouhodobě těší sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, kteří v průzkumu získali 29,8 procenta hlasů rozhodnutých voličů. To je mírně lepší výsledek, než jakého strana dosáhla ve volbách.

Na druhém místě v průzkumu skončila s podporou 16,2 procenta opoziční SaS, která ve volbách dostala 12,1 procenta hlasů.

O téměř polovinu se proti březnovým volbám zvýšila podpora SNS, která nyní dosáhla 12,4 procenta. Dvouciferného výsledku (11,7 procenta) v sondáži zaznamenala také LSNS, která by tak místo současných 14 poslanců měla ve 150členné sněmovně 19 zástupců.

Do sněmovny by se dostalo sedm z osmi současných parlamentních stran. Podpora strany Síť, kterou po volbách kvůli její spolupráci se Směrem-SD opustili tři z deseti zvolených poslanců, dosáhla pouze 1,8 procenta.

Témata:  Slovensko Marián Kotleba průzkumy

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.