Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo deportovalo uprchlickou rodinu. Po čase se jednoduše vrátili zpět

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Německo se vší silou pustilo do deportací migrantů. Mezi nimi byla také patnáctiletá dívka z Duisburgu, která byla před dvěma měsíci deportována do Nepálu i s jejími rodiči. Tato dívka se ale teď do Německa vrátila a na letišti ji čekalo bouřlivé uvítání.

Když 15letá Bivsi Rana přistála na letišti v Düsseldorfu, očekávali ji desítky přátel a spolužáků s vítacími transparenty a se slzami v očích, uvádí německá média. Dívka byla i s rodinou deportována v květnu do Nepálu, země, odkud pocházejí její rodiče, ale kde ona sama nikdy žila. 

„Nemohla jsem se ani s rozloučit s mými přáteli a lidmi v mé třídě. Měla jsem pocit, že jsem těžký zločinec," řekla Rana o okolnostech její deportace. Její slova cituje deník Die Welt.

Rund zwei Monate nach ihrer Abschiebung ist die Schülerin #Bivsi Rana mit ihren Eltern von Nepal nach Deutschland zurückgekehrt. cc @ZDFnrw pic.twitter.com/TYnMfcHtvc

— ZDF heute (@ZDFheute) 2. srpna 2017

Její rodiče uprchli před nepálskou občanskou válkou do Německa zhruba před 20 lety, tedy předtím, než se Rana narodila, a tam požádali o azyl. Nejprve však použili falešná jména z obavy z budoucího politického pronásledování. Z tohoto důvodu byla jejich žádost o pobyt v Německu zamítnuta. Pak následovala deportace.

Otec pracoval na plný úvazek v Německu, platil daně a přispíval k důchodovému systému. „Byla to jediná chyba," vysvětlil její otec televizní stanici WDR. Výsledkem bylo, že byla Rana 29. května odvedena z třídy ve škole v Duisburgu a poslána v letadle i s jejími rodiči do 7000 kilometrů vzdáleného Káthmándú.

Po týdnech protestů a sbírání podpisů pod petici od kolegů rodičů, učitelů a politiků se Rana a její rodiče mohli vrátit do Německa. „Jsme hrdí, že jsme to zvládli," řekla Ranina přítelkyně Sara, která pochází z Afghánistánu. „Byli jsme neoblomní a to vedlo k úspěchu.“

Rana získala studentské výměnné vízum  a její rodiče mají povoleno ji doprovázet zpět do Německa z humanitárních důvodů. To znamená, že spíše než by se ucházela o azyl, se Rana po letních prázdninách připojí ke své třídě jako výměnný student.

Poté, co Rana dokončí střední školu, může podat další žádost o vízum, pokud bude chtít studovat nebo absolvovat další odborné vzdělávání.

Ranin 22letý bratr Biswash se už také připojil k rodině v Německu poté, co byl v Nepálu vychováván prarodiči a dalšími příbuznými. Bude v zemi studovat a i on už mluví německy.

„Zdá se, že Rana a její rodina Německo v blízké budoucnosti neopustí,“ dodává server The Local .

Témata:  Německo migrace Nepál uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 16:06

Veronika Žilková a velký problém na obzoru. Má jí hrozit žaloba

Veronika Žilková je podle dostupných informací opět nezadaná, ale jistě si ještě vzpomenete na jejího posledního partnera. Josef Holomáč byl před vztahem se známou herečkou ženatý. A jeho bývalá manželka má na Žilkovou políčeno. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy