Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Převedl 200 migrantů do Francie, teď si odsedí čtyři měsíce ve vězení

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Aix-en-Provence (Francie) – K podmíněnému trestu čtyř měsíců vězení byl dnes odsouzen francouzský aktivista a farmář Cédric Herrou. Provinil se tím, že pomohl dvěma stovkám migrantů přejít italsko-francouzskou hranici.

Herrou po vynesení verdiktu uvedl, že ničeho nelituje a ve svém boji chce pokračovat, napsal web deníku Le Monde. Farmář z Breil-sur-Roya v jihovýchodním departementu Alpes-Maritimes byl již dříve souzen za podporu nelegální migrace a za přechovávání migrantů v opuštěné budově francouzských železnic.

„Vyzývám prokuraturu, aby navštívila údolí řeky Roya a vyslechla rodiny patnácti lidí, kteří při cestě do Francie zahynuli," řekl dnes Herrou soudu v Aix-en-Provence. „Netrpělivě očekávám příští desetiletí a pak uvidíme, kdo stane před soudem. Já budu v boji pokračovat. Bylo by jednodušší, kdybyste mě rovnou poslali do vězení," dodal.

Muž za poslední rok převedl přes italsko-francouzské hranice do údolí řeky Roya kolem 200 převážně súdánských a eritrejských běženců, některé poté ubytoval u sebe doma a pomáhal jim také v pohybu po Francii.

Zákon z roku 2012 poskytuje právní ochranu osobám, které migrantům pomáhají „humanitárními a spontánními činy", podle obžaloby ale Herrou tohoto zákona zneužíval. Aktivista trvá na tom, že to, co dělal, bylo nutné, a domnívá se, že soudy se staly nástrojem politiky.

Témata:  uprchlíci Francie EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.