Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vydírá Erdogan EU? Europoslanci s bezvízovým Tureckem nesouhlasí

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Štrasburk - Poslanci Evropského parlamentu nesouhlasí s brzkým zavedením bezvízového styku Turecka s Evropskou unií.

Jak dnes během debaty ve Štrasburku zdůrazňovali, Ankara neplní podmínky, které Brusel stanovil. Mnozí ze členů parlamentu nazvali chování tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vydíráním.

Ze 72 podmínek, které se Turecko zavázalo splnit v dohodě o omezení migrace uzavřené v březnu s EU, zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony.

Původně měli Turci do schengenského prostoru bez kontrol vnitřních hranic cestovat na 90 dní bez víza už od konce června.

"Evropská komise chce od června povolit 80 milionům Turků bezvízové cestování, to je neuvěřitelné," uvedla belgická europoslankyně Helga Stevensová.

Témata:  EU Turecko Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2026 10:27

Jiří Procházka může zapomenout na zklamání. Stal se otcem

Zklamání z porážky v posledním ostře sledovaném zápase střídá radost. Jiří Procházka se totiž stal poprvé otcem. Gratulace se v posledních hodinách jen hrnou. Zápasník ale dal najevo, že se chce popasovat i s kritiky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Péter Magyar (TISZA)

Komentář

Přivede Magyar Maďarsko do eurozóny? Trhy naznačují odpověď

Trhy o tom zatím rozhodně přesvědčeny nejsou. Výnos maďarských dluhopisů sice po jeho volebním triumfu citelně klesl. I tak se však rozdíl ve výnosu (spread) desetiletých maďarských a desetiletých slovenských dluhopisů drží o něco výše než v průměru v letech 2018 a 2019. A to eurové Slovensko rozhodně rozpočtově nehospodaří nikterak ukázkově.