Brusel – Brusel navázal na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o zpřísnění opatření proti KLDR kvůli dalším raketovým testům a rozšířil sankce proti tamnímu režimu.
Rada EU dnes na svých internetových stránkách uvedla, že na sankční seznamy přidala devět činitelů režimu a čtyři organizace, včetně severokorejské banky pro zahraniční obchod. Brusel uvedl, že sankce se už dotýkají celkem 62 lidí a 50 organizací.
Rada bezpečnosti OSN 5. srpna jednomyslně schválila návrh Spojených států na uvalení nových přísných sankcí vůči KLDR kvůli dvěma raketovým testům z poslední doby. Rezoluce je už osmým takovým dokumentem, který byl přijat od roku 2006 v souvislosti s jadernými a raketovými testy KLDR. Kýžený účinek ale neměla žádná z nich, Pchjongjang navzdory všem varováním v jaderných a raketových testech pokračuje.
Na základě nových, dosud nejtvrdších sankcí, může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. OSN tak chce Severní Koreu vystavit silnějším tlaku.
Odborníci ale pochybují, zda se tak podaří přimět Pchjongjang, aby ustoupil. Poslední rezoluce počítá se sankcemi na vývoz uhlí, železa, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů. Příjmy z jejich vývozu přinášejí severokorejskému režimu asi jednu miliardu dolarů (22 miliard Kč) ročně, to je třetinu celkových ročních příjmů z vývozu. Zakazuje také státům vydávat nová vstupní a pracovní povolení Severokorejcům, což je dalším zdrojem peněz pro režim severokorejského vůdce Kim Čong-una.
Zároveň zakazuje zakládání jakýchkoli nových společných podniků se severokorejskými firmami a zahraniční investice do již existujících společných podniků.
Témata: Severní Korea, EU, OSN (Organizace spojených národů)
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35