Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump po násilnostech čelí tlaku. Musí odsoudit bělošské rasisty, žádají lidé

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Charlottesville - Dva dny po násilnostech vyvolaných akcemi bělošských rasistů v americkém Charlottesville čelí prezident Donald Trump silnému tlaku, aby odsoudil počínání radikálních skupin, které vedlo ke smrti mladé ženy a zranění řady lidí.

Univerzitní město ve státě Virginie se v sobotu stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů ve Spojených státech za dlouhou dobu. Stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města, mnozí hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly.

Když se dal dohromady dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Nejtragičtější okamžik nastal, když se jeden z bělošských radikálů rozjel autem proti skupině poklidně protestujících lidí a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav. Zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Trump v dosud jediném veřejném komentáři odsoudil násilnosti, které podle něho měly původ na "mnoha a mnoha stranách". Bílý dům sice po první vlně kritiky v neděli upřesnil, že prezidentův odsudek "zahrnuje i bělošské rasisty, KKK (Ku Klux Klan), neonacisty a všechny extremistické skupiny", sám Trump se ale na rozdíl od viceprezidenta Mika Pence konkrétní zmínce o vyznavačích bělošské nadřazenosti dosud vyhnul.

"Prezident by měl jasně vystoupit a říci, o co jde. Je to zlo. Je to bělošský nacionalismus," vyjádřil v neděli názor skupiny republikánských zákonodárců senátor za stát Colorado Cory Gardner.

Trump není podle AP terčem obvinění z náklonnosti k bělošským radikálům poprvé. Již během jeho kariéry podnikatele v realitách se mluvilo o tom, že nechtěl pronajímat byty ve svých domech černochům. Poté byl dlouholetým hlasitým zastáncem nepravdivého tvrzení, že se první černošský prezident Barack Obama nenarodil na území Spojených států.

O rasových motivech víkendových akcí v Charlottesville, které byly oficiálně svolány na protest proti odstraňování konfederačních symbolů, přitom svědčí i nová zjištění prezentovaná americkými médii. FBI nyní řeší, zda se řidič vozu James Alex Fields mohl dopustit teroristického činu. Zatím je dvacetiletý mladík, který bude poprvé u soudu vypovídat dnes, vedle dalších trestných činů obviněn z vraždy. Podle zdrojů televize CNN mají vyšetřovatelé důkazy, že svůj čin naplánoval jako "poselství" pro společnost, což by svědčilo o jeho rasovém motivu.

Témata:  Donald Trump USA rasismus

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy