reklama

Libanonští vojáci na islamisty útočí raketami, dělostřeleckou palbou a z vrtulníků u vesnice Rás Baalbek. Podle agentury Reuters je to poslední část libanonsko-syrské hranice, která je pod kontrolou povstalců.

Šíitské hnutí Hizballáh, které podporuje Írán a které je v Libanonu vládní stranou, zase dnes sdělilo, že se na hranici se Sýrií zapojilo do operace společně se syrskou armádou proti IS. Tato operace se odehrává na syrském území.

Sýrské vládní síly podporované íránskými milicemi a ruským letectvem obsadily letos většinu území v centrální provincii Homs, která byla dosud v rukou IS. Většinu provincie ovšem tvoří poušť. Nyní armáda vede ofenzívu směrem k městu Dajr az-Zaur, který je s Rakkou posledním opěrným bodem IS v Sýrii. Bojovníci IS mají pod kontrolou takřka celou provincii Dajr az-Zaur, k níž na východě přiléhá Irák. 

Před dobytím je Rakka, kterou již z poloviny obsadily jednotky arabsko-kurdské koalice (SDF), kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

Ze Sýrie kvůli bojům od roku 2011 odešlo na pět milionů lidí. Většina z nich zůstala v okolních zemích, v Libanonu jsou jich více než dva miliony.

reklama