Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit a Trump: I kvůli nim je teď EU oblíbenější mezi občany Evropy

Vlajka EU
Vlajka EU
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Průzkum německé politické nadace Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) ukázal, že brexit přesvědčil řadu lidí o výhodách členství v EU. Jistou roli zřejmě sehrálo i zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států.

Ve všech osmi zkoumaných zemích více lidí než před dvěma lety spojovalo EU s "rostoucí prosperitou" a "příležitostmi" a více jich vyjádřilo i podporu přesouvání pravomocí z národních států do Bruselu - především v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky, zdanění nadnárodních korporací či ochrany osobních dat.

V České republice je nejnižší podíl lidí kladně hodnotících výhody členství v EU z osmi sledovaných zemí (Německo, Španělsko, Slovensko, Švédsko, Nizozemsko, Francie a Itálie). Počet stoupenců evropského bloku tu ale vzrostl výrazněji než v Itálii a stejně jako v Nizozemsku či ve Francii - o dvanáct procentních bodů - ze 13 procent v roce 2015 na 25 procent letos.

Největší rozdíl v názoru na přínos členství v Evropské unii zaznamenala studie v Německu. Zatímco si v roce 2015 cenilo výhod členství své země v bloku 34 procent dotázaných, letos to bylo již 64 procent. Druhý nejvyšší nárůst zaznamenalo Slovensko, kde se počet lidí kladně hodnotících unii zdvojnásobil na 52 procent. Nejméně vzrostl počet občanů, kteří si myslí, že výhody členství převažují nad nevýhodami, v Itálii: z 27 procent před dvěma lety na 31 procent letos.

"Zatímco nadcházející odchod Británie z Evropské unie přidělal mnoho starostí, nezpůsobil paniku," konstatovali výzkumníci z nadace FES, která je myšlenkově zpřísněná s německou sociální demokracií. Chystaný brexit podle nich mohl sehrát spíše opačnou roli: Věcí, které mnozí dříve považovali za dané, si nyní více považují.

Za hlavní prioritu, které by se měla EU věnovat, označili respondenti ve všech osmi zemích migrační politiku. Zatímco Němci a Italové dávají přednost společnému evropskému řešení, Češi a Slováci se vyslovili pro řešení na národní úrovni.

Témata:  EU Brexit průzkumy

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 21:14

Schillerová kritizuje rozhodnutí ÚS ohledně důchodů. Vidí ale i něco dobrého

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.