Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neshody mezi EU a Velkou Británií na podobě brexitu přetrvávají

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Podle názoru britského ministra pro brexit Davida Davise by EU měla zmírnit svůj požadavek, že je třeba napřed vyjednat podmínky odchodu Británie z osmadvacítky a teprve potom řešit vzájemné budoucí partnerství.

"Jsem přesvědčen, že počáteční fáze jednání již ukázala, že mnoho otázek ohledně našeho vystoupení (z EU) je neoddělitelně spjato s podobou našeho budoucího vztahu (s EU)," uvedl Davis v nedělníku The Sunday Times.

"Obě strany musí rychle postoupit k projednání našeho budoucího partnerství a my chceme, aby k tomu došlo po říjnové Evropské radě," dodal. s tím, že vláda Theresy Mayové příští týden zveřejní pět nových dokumentů, v nichž navrhne možné uspořádání vztahů po brexitu.

Představitelé EU až dosud trvali na tom, že před rozhovory o další podobě vztahů je nutné pokročit v dohodě o scénáři odchodu Británie. Zatím ale zůstává nedořešena citlivá otázka finančního vyrovnání spojeného s brexitem či rozsah práv občanů EU žijících v Británii.

Témata:  EU Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.