Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanadský premiér: Vstup bez povolení do Kanady není výhodou

Kanada
Kanada
Foto: Pixabay

Ottawa - V červenci přišlo přes hranici do Kanady 3100 migrantů, zatímco v červnu jich bylo něco přes 880. Liberální kanadský premiér Justin Trudeau dnes řekl, že dostat se do Kanady "proti předpisům" nikomu nepřinese žádnou výhodu.

"Kanada je otevřená a vstřícná. Ale říkám jasně, jsme také země práva. Není žádnou výhodou vstoupit do Kanady proti předpisům. Máme zde přísná imigrační a celní pravidla, která budeme uplatňovat. Nepochybujte o tom," řekl dnes před novináři premiér po jednání s předsedou irské vlády Leo Varadkarem.

V červenci přišlo přes hranici do Kanady 3100 migrantů. Všichni požádali o uprchlický status a byli zadrženi. Naprostá většina z nich směřovala do frankofonní provincie Quebec. Jsou mezi nimi především Haiťané, kteří se obávají dopadu imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa.

V Quebeku to vyvolává bouřlivou reakci. Ve městě Quebec se dnes konají shromáždění krajně pravicových skupin a také zastánců uprchlíků.

Trudeau přitom v lednu přivítal uprchlíky. Trump tehdy oznámil pozastavení příjmu uprchlíků a omezení vstupu lidem z několika zemí s muslimským obyvatelstvem. Trudeau tehdy na twitteru napsal: "Kanaďané vítají ty, kdo utíkají před pronásledováním, terorem a válkou. Naší silou je rozmanitost. Vítejte v Kanadě."

Témata:  Justin Trudeau Kanada uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.