Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby v Německu: Stále větší roli hrají starší voliči

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - 24. září se budou v Německu konat parlamentní volby a velkou roli v nich bude hrát starší generace. Zatímco v roce 1980 bylo ve spolkové republice zhruba 27 procent oprávněných voličů ve věku 60 let a starších, letos jich je už přes 35 procent.

Dalším 20 procentům oprávněných voličů je letos mezi 50 a 59 lety, naopak podíl oprávněných voličů mladších 30 let klesl na 16 procent. "Navíc jsou to spíše starší než mladší lidé, kdo chodí k volbám," podotkl šéf německé volební komise Dieter Sarreither.

Celkem se letošních parlamentních voleb může zúčastnit 61,5 milionu voličů, což je asi o 400.000 méně než před čtyřmi lety. Tři miliony lidí mohou letos volit poprvé.

V celém Německu budou mít voliči na výběr ze 42 stran, což je nejvyšší počet od znovusjednocení Německa v roce 1990. O vstup do Spolkového sněmu bude usilovat 4828 kandidátů a kandidátek, což je asi o 380 více než při volbách v roce 2013. Průměrný věk kandidátů je 46,9 roku, nejmladšímu je 18 let, nejstarší kandidátce 89.

Ženy na kandidátkách představují menšinu 29 procent. I tak byl jejich podíl od znovusjednocení vyšší jen v roce 1994, kdy jich kandidovalo 29,5 procenta.

Témata:  volby v Německu Německo senioři

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí po víkendu. Jaro vyvrcholí, teploty budou stabilní

Stabilní počasí se očekává během posledního květnového pracovního týdne. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Oproti nadcházejícímu víkendu se v dalších dnech oteplí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Brexit

Komentář

Vše je o vzájemném pochopení. Brexit už nezměníme, budoucnost v Evropě ano

Americký izolacionismus a ruské ambice přiměly Evropskou unii a Spojené království znovu si uvědomit, jak zásadní jsou pro svou vzájemnou bezpečnost a stabilitu. I přes odcizení po brexitu zůstává Británie klíčová pro Evropu a Evropa pro Británii. Spoléhat se na Spojené státy už není možné, a proto obě strany hledají cestu k obnovení praktické spolupráce. Brexit tak nemusí být definitivním rozchodem, ale impulzem k realistickému přehodnocení vztahů. Britové se musí vzdát koloniální mentality a Evropa je musí přijmout takové, jací jsou.