Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu žije téměř 5 milionů muslimů, podle studie jsou stále lépe integrovaní

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Berlín - V Německu žilo na konci roku 2015 asi 4,7 milionu muslimů. Podle dnes zveřejněné studie Bertelsmannovy nadace jsou stále lépe integrovatelní, byť si to většinová společnost nemyslí. Zhruba 60 procent muslimů pracuje na plný úvazek, dalších 20 procent na částečný.

96 procent muslimů se cítí být s Německem spojeno. Stejně je na tom Francie, ještě lépe Švýcarsko (98 procent), o něco hůř naopak Británie (89 procent) a Rakousko (88 procent).

O pokroku v integraci do německé společnosti svědčí podle studie také to, že 78 procent zdejších muslimů pravidelně tráví čas s lidmi, kteří se nehlásí ke stejnému náboženství. Velmi dobrá je podle studie také integrace muslimů do německého pracovního trhu.

Těžší to však mají silně věřící muslimové, kteří hůře nacházejí práci a vydělávají výrazně méně než nepraktikující muslimové. Za silně věřící se přitom v Německu považuje 40 procent muslimů.

Problémy v integraci spatřuje studie například v oblasti vzdělávání. Německé školy opouští před 17. rokem věku 36 procent zdejších muslimů, zatímco třeba ve Francii je to jen 11 procent. Němčina je mateřským jazykem pro 73 procent dětí, kteří se ve spolkové republice narodily muslimským rodičům.

I přes pokroky zůstává poměrně vysoký počet lidí, kteří si nepřejí, aby měli muslimy za sousedy. V Německu jich je 19 procent, ve Francii 14, ve Švýcarsku 17, v Británii 21 a v Rakousku dokonce 28 procent.

Témata:  muslimové Německo

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí po víkendu. Jaro vyvrcholí, teploty budou stabilní

Stabilní počasí se očekává během posledního květnového pracovního týdne. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Oproti nadcházejícímu víkendu se v dalších dnech oteplí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Brexit

Komentář

Vše je o vzájemném pochopení. Brexit už nezměníme, budoucnost v Evropě ano

Americký izolacionismus a ruské ambice přiměly Evropskou unii a Spojené království znovu si uvědomit, jak zásadní jsou pro svou vzájemnou bezpečnost a stabilitu. I přes odcizení po brexitu zůstává Británie klíčová pro Evropu a Evropa pro Británii. Spoléhat se na Spojené státy už není možné, a proto obě strany hledají cestu k obnovení praktické spolupráce. Brexit tak nemusí být definitivním rozchodem, ale impulzem k realistickému přehodnocení vztahů. Britové se musí vzdát koloniální mentality a Evropa je musí přijmout takové, jací jsou.