Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize slovenské vlády: Obliba SNS klesla, popularitu opět získávají Kotlebovci

Kotleba, Marián
Kotleba, Marián
Foto: Reprofoto SME

Bratislava - Vládní krize na Slovensku změnila preference občanů. Popularita Slovenské národní strany (SNS) po vypovězení koaliční smlouvy klesla. Naopak stoupla oblíbenost také krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

Popularita nacionalistické SNS dosáhla 7,2 procenta, což je nejhorší výsledek strany nejméně od začátku letošního roku. V červenci to bylo 9,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který agentura Polis Slovakia uskutečnila pro agenturu SITA v minulém a tomto týdnu.

Výrazněji si v sondáží polepšila LSNS, která skončila na třetím místě se ziskem 14,2 procenta. Minulý měsíc popularita této strany, která například vystupuje proti členství Slovenska v EU či v NATO, dosáhla 11,2 procenta.

Pořadí na prvních dvou příčkách se nezměnilo. Nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica by získala 27,3 procenta hlasů rozhodnutých voličů. Za ní skončila největší opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) se ziskem 16,8 procenta.

Průzkum Polis Slovakia, stejně jako dřívější sondáže jiných agentur, potvrdil, že pokud by se nyní konaly volby, současná vládní koalice Směr-SD, SNS a Most-Híd by již neměla většinu ve slovenské sněmovně. Do parlamentu by se dostalo osm stran a hnutí.

Podle většiny respondentů by nejlepším řešením koaliční krize bylo pokračování stávající koalice. Tento názor zastává i většina sympatizantů SNS.

Témata:  Slovensko volební preference Smer SD Marián Kotleba

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy