Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děti narozené v chalífátu IS musí být chráněny před marginalizací a zneužíváním, žádá OSN

Islámský stát
Islámský stát
Foto: nbcnews.com

Ženeva - Irák musí udělat více, aby zajistil, že tisíce žen a dívek, které přežily sexuální násilí ze strany džihádistů Islámského státu dostanou péči, ochranu a spravedlnost. V nové zprávě to uvedla pomocná mise OSN v Iráku (UNAMI) a úřad pro práva OSN

Orgány OSN varují, že děti, které se narodily v důsledku sexuálního násilí, jsou ohroženy a mohou čelit životu plnému diskriminace a zneužívání. „Fyzické, duševní a emocionální zranění, které způsobil IS, jsou téměř nepochopitelné," uvedl ve svém prohlášení Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al Hussein.

„Pokud mají oběti znovu vybudovat svůj život, a stejně tak i jejich děti, potřebují spravedlnost a potřebují odškodnění," cituje jeho slova agentura AFP. V úterý vydaná zpráva poukazuje na hrozné zneužívání žen a dívek, zejména z menšiny jezídů, v oblastech kontrolovaných IS. Připomíná, že tam denně dochází ke znásilňování, únosům, otroctví a krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení.

V roce 2014 džihádisté zmasakrovali jezídy v oblasti Sindžáru a donutili desítky tisíc příslušníků této komunity utéct. IS zároveň zajal tisíce dívek a žen jako válečnou kořist, musely pak sloužit jako sexuální otrokyně. Ženy byly prodávány v samozvaném „chalífátu" v Sýrii a Iráku. V zajetí podle odhadů zůstávají zhruba 3000 lidí.

Zpráva OSN zdůraznila, že Bagdád je podle vnitrostátního a mezinárodního práva odpovědný za stíhání pachatelů a za pomoc při zajišťování odškodnění obětí. Odsuzuje také „mezery" v iráckém systému trestního soudnictví, „které do značné míry nezajišťuje odpovídající respekt a ochranu žen a dětí, které byly vystaveny sexuálním a jiným formám násilí".

OSN rovněž varovala, že ženy, které byly provdány za bojovníky IS, ať už s jejich souhlasem nebo bez něj, teď mohou být vystaveny „diskriminaci a formám kolektivního trestu" na základě podezření, že spolupracovaly s IS. Zpráva také zdůraznila obavy o osud stovek dětí porozených ženami v oblastech kontrolovaných IS. Tyto děti totiž nemají rodné listy nebo mají pouze dokumenty vydané IS, které Bagdád nepřijímá.

„Vláda musí zajistit, aby tyto děti byly chráněny před marginalizací a zneužíváním," apeluje komisař OSN pro lidská práva. Vyzval také Irák, aby zajistil, že tyto děti „nebudou vystaveny diskriminaci tím, že na jejich rodném listu bude napsáno, že se narodily mimo manželství nebo že mají otce spojené s IS,“ cituje jeho výzvu AFP.

Témata:  Islámský stát Irák Jezídové

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.