Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud s vůdcem indické sekty provázejí nepokoje, do akce byli povoláni vojáci i policisté

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Sirsa - Přívrženci kontroverzního guru Gurmíta Rámy Rahíma Sinha, který byl v pátek shledán vinným ze znásilnění svých dvou žaček, začali opouštět sídlo Sinhovy sekty v severoindickém městě Sirsa. Někteří zamířili domů, jiní k věznici ve městě Rohtak, kde guru čeká na rozsudek. Rohtak je odříznut od světa vojáky a policisty, hlídkujícími na silnicích za ostnatým drátem.

Guru Gurmít Rám Rahím Sinh stojí v čele duchovní skupiny, která má podle něj asi 50 milionů přívrženců. Hnutí se kromě duchovní činnosti údajně věnuje také sociální pomoci a řídí několik škol a nemocnic. Padesátiletý vousatý Sinh je populární osobnost; má vzezření rockové hvězdy, vystupuje na rockových koncertech a píše také scénáře k filmům, v nichž i hraje.

Nepokoje, které po pátečním verdiktu rozpoutaly tisíce Sinhových přívrženců v desítkách měst, si podle stanice BBC vyžádaly 38 mrtvých a stovky zraněných. Úřady se obávají ještě horšího krveprolití, až v pondělí soud ve státě Harijána na severu Indie rozhodne o výši Sinhova trestu.

Rozsáhlé sídlo gurua v Sirse opouštějí jeho stoupenci za doprovodu vojáků a po jednom. „Náš otec nemohl nikdy hřešit. Je to spiknutí, a to je naprosto nepřijatelné," řekl agentuře AFP jeden ze Sinhových žáků.

Desetitisíce Sinhových věrných přijely vyslechnout rozsudek v Pančkule, policie zadržela asi 2500 výtržníků. Hlásali, že guru, kterému hrozí doživotí, je nevinný, a rozbíjeli auta a zapalovali vládní budovy. Nepokoje kromě státu Harijána zasáhly i Paňdžáb, hlavní město Dillí a stát Rádžasthán.

Do akce byly nasazeny mohutné pořádkové síly, které měly za úkol násilnosti ukončit. Stovky vojáků a policistů zablokovaly Sinhovo sídlo v Sirse, kde platil zákaz vycházení. Ten byl dnes nakrátko zrušen, aby Sinhovi přívrženci mohli sídlo opustit; podle reportéra BBC lidé odjíždějí taxíky i nákladními vozy. Uvnitř sídla sekty mohou být ještě tisíce lidí.

„Je přirozené být znepokojen. Násilí v jakékoli podobě je nepřijatelné," zdůraznil indický premiér Naréndra Módí v pravidelném rozhlasovém vystoupení a varoval, že „trestu neuniknou ti, kdo berou zákon do vlastních rukou či páchají násilí, ať už jsou kdekoli".

V pondělí, v den vynesení rozsudku, mají být v Rohtaku zavřeny všechny školy. Služby mobilních operátorů byly ve státu Harijána vypnuty již minulý čtvrtek, aby se demonstrantům zkomplikovala možnost koordinovat jejich akce, a toto opatření bylo prodlouženo. „Jsem si naprosto jist, že vše se odehraje v klidu, bez jakýchkoliv incidentů," prohlásil v televizi policejní náčelník, odpovídající za situaci v Rohtaku.

Témata:  Indie násilí

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy