Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínští rybáři u Galapág lovili chráněné žraloky, soud je poslal do vězení

Žraloci, ilustrační fotografie
Žraloci, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Quito - Čínští rybáři, kteří u Galapážských ostrovů lovili chráněné žraloky, dostali v Ekvádoru tresty od jednoho do čtyř let vězení.

Nejvyšší trest dostal kapitán lodi Fu-jüan jü-leng 999. Soud ho poslal do vězení na čtyři roky, což je maximum, které za lov chráněných živočichů mohl udělit. Majitel lodi už byl odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 5,9 milionu dolarů (asi 129 milionů korun).

Dvacetičlennou posádku plavidla zadržely ekvádorské úřady 13. srpna. V nákladových prostorách bylo zhruba 300 tun ryb včetně více než 6600 žraloků. Mezi nimi byli například ohrožení žraloci kladivouni či žraloci hedvábní.

Ředitel národního parku Galapág Walter Bustos označil čínskou loď za vůbec největší plavidlo zadržené kdy uvnitř rezervace. Předloni se ekvádorské policii podařilo zadržet 200.000 žraločích ploutví určených na asijské trhy.

Galapážské souostroví je vzhledem na bohatství biologických druhů, jež se tam nacházejí, na seznamu chráněných přírodních památek UNESCO.

Témata:  Ekvádor Čína žraloci rybaření

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.