Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hromadný úprk Venezuelanů stále nekončí. Latinskoamerické země prosí o pomoc

Venezuela, ilustrační foto
Venezuela, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Quito - Latinskoamerické země vyzvaly k poskytnutí zdrojů na pomoc tisícovkám venezuelských migrantů. Podporu mají nabídnout jak samotné státy, tak i OSN a další organizace. Kromě toho 11 latinskoamerických zemí v deklaraci, kterou podepsaly v úterý, vyzvaly Venezuelu k přijetí humanitární pomoci, informovala agentura AFP.

Skupina 11 latinskoamerických zemí podepsala v ekvádorské metropoli Quitu deklaraci vyzývající k "podstatnému navýšení" zdrojů určených k pomoci s exodem Venezuelanů, kteří prchají před ekonomickým kolapsem své země.

Prohlášení podepsali zástupci Argentiny, Brazílie, Ekvádoru, Kostariky, Kolumbie, Chile, Mexika, Panamy, Paraguaye, Peru a Uruguaye po dvoudenním setkání, informovala agentura Reuters.

Výdaje na pomoc venezuelským migrantům mají navýšit samotné státy a podpořit je má také OSN a další "specializované mezinárodní organizace".

Skupina států dále vyzvala venezuelskou vládu prezidenta Nicoláse Madura k přijetí humanitární pomoci s cílem zmírnit migrační krizi. Text nepodepsala Bolívie, která je spojencem Madurova režimu. Dominikánská republika se má k prohlášení připojit v brzké době.

Témata:  Venezuela uprchlíci Ekvádor

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.