Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netradiční řešení migrační krize? Postavte dvě nová města pro 100 tisíc migrantů, radí duchovní

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Edinburgh – S neobvyklým řešením migrační krize přichází vysoce postavený duchovní. Čelní představitel skotské církve, která je národní protestantskou církví ve Skotsku, navrhuje, aby země vybudovala dvě nová města pro uprchlíky.

Reverend Rory MacLeod, bývalý královský mariňák, který sloužil v Afghánistánu, tvrdí, že by na Skotské vysočině mohly vzniknout osady, kde by mohlo žít asi 100 tisíc migrantů. Podle něj by se tak vyřešily hned dva problémy – kromě toho, že by uprchlíci našli nové útočiště, by to prý pomohlo vyřešit problém s tamním poklesem populace.

MacLeod, který v armádě působil více než šest let, řekl, že nárůst přinese „injekci mládí a talentu do naší opuštěné divočiny, zatímco v kopcích se opět rozezní průmysl a kultura - byť exotická“. Jeho slova cituje skotský server Scotsman.

V dopise pro církevní magazín Life and Work napsal: „Dvě věci mě dnes v novinách zaujaly: nárůst počtu migrantů, kteří se pokoušejí o nebezpečnou cestu přes Středomoří ze severní Afriky do Evropy, a neklidná povaha skotské ekonomiky.“

Dodal, že na jednom z večerů věnovanému studiu Bible on a další věřící diskutovali o tom, jak by mohli reagovat na uprchlickou krizi. „Někdo přišel s návrhem, který by vyřešil obě záležitosti: že by se na severozápadní vysočině měla vytvořit dvě nová města se 100 000 obyvateli, která by měla být nabídnuta k obsazení uprchlíkům ze Středního východu a severní Afriky,“ popisuje duchovní.

MacLeodova slova přicházejí uprostřed obav, že skotskou ekonomiku negativně ovlivní brexit, protože v celém Spojeném království žije velké množství státních příslušníků EU, kteří budou zřejmě muset odejít. Podíl čisté migrace do království se navíc dostal na tříleté minimum. Už před klíčovým referendem se ozývaly hlasy, že pokud se brexit ekonomicky nevyplatí, Skotsko má mít možnost opustit Británii. Tuto myšlenku podporuje například skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Témata:  uprchlíci Skotsko Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.