Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Ukrajina přichází hrozba, o které se nemluví. V nebezpečí může být i Evropa

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Odessa - Ve třetím největším městě a hlavním turistickém centru na jihu Ukrajiny se kromě místních a návštěvníků v ulicích procházejí i lidi prchající z války na východě země, studenti nebo ekonomičtí migranti ze střední Asie. Svěží mořský vzduch zde obtěžkává nemoc, o které se nemluví - tuberkulóza.

Odessa je TBC zasažená vůbec nejvíce z celé země, na 100 tisíc zdravých je 110 případů nakažených a počet neustále narůstá. Nemoc je spojována s migrací, nestabilitou a chudobou a může vážně ohrozit Evropu i kvůli tomu, že se Ukrajina snaží o integraci na západ díky novému bezvízovému systému. Pro srovnání - v roce 2015 bylo nahlášeno 518 pacientů s tuberkulózou, to je 4,9 případů na 100 tisíc obyvatel."Ukrajina by měla věnovat zvláštní pozornost TBC," řekl Alexey Bobrik ze Světové zdravotnické organizace (WHO). "Může to snadno přerůst v globální problém." Tuberkulózu se podařilo v Evropě téměř vymýtit na počátku 20. století díky lepší zdravotní péči, informovanosti lidí a vyšší životní úrovni. Poslední pandemii onemocnění hlásila Ukrajina v roce 1995. Tehdy získala mezinárodní pomoc nejen s bojem proti TBC, ale také HIV. Nicméně slabá politická vůle a nedůvěra lidí v chátrající zdravotní systém zdržovala pokrok v léčení. Ukrajina stále léčí lidi s TBC podle systému, který se od sovětských dob příliš nezměnil. Je založen na lůžkové léčbě trvající měsíce nebo dokonce roky v klinikách a sanatoriích, která jsou umístěna v kdysi překrásných historických budovách. Dnes jsou však v havarijním stavu a naprosto nevhodná pro léčbu pacientů. "Nemůžeme poskytnout správné podmínky pro léčbu," uvedl lékař Oksana Leonenko-Brodetskaya, který vede kliniku TBC v Odesse. Podle něj chybí zcela izolované oddělení, aby nedocházelo ke křížové nákaze.

Podle WHO by však izolace pacientů problém nevyřešila - je potřeba včas a s přesností určit diagnózu. Většina pacientů přestane být infekční během několika dnů nebo týdnů po zahájení léčby, pokud se podchytí dostatečně brzo. V zemi je nízká zaměstnanost a lidé se nemůžou spolehnout na sociální zabezpečení, pobyt v nemocnicích je zde navíc drahý. Ve městech jako je Odessa s vysokým počtem migrantů je nereálné předpokládat, že by pacienti zůstali na lůžkách měsíce.Podle Bobrika nemá Ukrajina peníze na vytvoření potřebných míst v nemocnicích, problém je však i s pacienty. Mnozí se zaregistrují pod falešnými adresami a zmizí hned, jakmile je jim trochu lépe. Jiní si zbytečně dlouho namlouvají, že se jedná jen o chřipku a odmítají jít k lékaři, jiní chodí do práce i s diagnostikou TBC, protože si nemohou dovolit přijít o příjem.Zdravotní péče je na Ukrajině sice zadarmo, ale musíte platit za všechny doprovodné služby včetně léků. "Oberou vás za všechno," říká jedna z pacientech. "Nic tady není zadarmo." Ta měla sice štěstí, že jí tuberkulózu diagnostikovali včas a nemusela se léčit na lůžku v nemocnici.

I tak však musela každý den docházet do nemocnice a pod dohledem lékaře a sestry brát léky. U těžších případů trvá kompletní léčba i dva roky. I když lidé nemají peníze na hospitalizaci, každodenní dojíždění jsou velké finanční výdaje zvlášť pro ty, kteří žijí mimo města.

Témata:  tuberkulóza Ukrajina zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.