Rangún - Armáda Barmy dnes oznámila, že její příslušníci zabili 370 rohingských rebelů, které označila za teroristy. Agentura Reuters označila současnou vlnu násilí v Barmě za nejkrvavější za poslední desítky let.
Nepokoje v Arakanském státě na západě Barmy si prý vyžádaly celkem 399 obětí, dalších 29 mrtvých tvoří vojáci, vládní činitelé a civilisté. Čísla dnes na facebooku zveřejnil vysoký představitel vojenských sil. Předchozí údaje přitom hovořily pouze o 117 obětech. Barmská armáda uvedla, že od minulého pátku došlo k 90 střetům s ozbrojenci a že nepokoje 25. srpna odstartovalo 30 útoků muslimských povstalců na členy bezpečnostních sil.
K útokům se přihlásili povstalci ze skupiny Arakan Rohingya Salvation Army (Arakanská armáda za spásu Rohingů) a na západě Barmy nyní vojáci vedou rozsáhlou "pročišťovací operaci". Podle obhájců muslimské menšiny však jednotky útočí na rohingské vesnice, pálí obydlí, některé obyvatele střílí a jiné vyhánějí.
"Mlátí nás, střílí po nás a rozsekávají lidi," řekla americké televizi CNN jedna z příslušnic Rohingů, která nedávno opustila svůj domov. Při pokusu o záchranu vlastního života za sebou prý zanechala všechen svůj majetek. Barmská vláda události podle CNN nekomentovala.
Asi 1,1 milionu muslimských Rohingů obývá v převážně buddhistické Barmě zejména pás území na břehu Indického oceánu na západě země. Arakanský stát sousedí s Bangladéšem, kam Rohingové dlouhodobě míří ve snaze uprchnout před útlakem, jelikož barmská vláda je neuznává jako právoplatnou národnostní menšinu, odmítá jim udělit občanství a přiznat základní práva. V Bangladéši již nyní žije více než 400.000 rohingských uprchlíků a tamní vláda tvrdí, že další běžence nezvládne přijmout.
Z Barmy uprchl minulý týden se 17 rodinnými příslušníky také 34letý muž, podle kterého na jeho vesnici armáda zaútočila i s vrtulníky a granátomety. Přímo před jeho domem prý zabila pět lidí a jeho rodině přikázala odejít. K bangladéšské hranici putoval týden, uvedla agentura AP.
"Vláda musí tuto ofenzivu zastavit," řekl AP zástupce ředitele pro Asii z organizace Human Rights Watch Phil Robertson. "Musí dát prostor humanitární pomoci a pustit do oblasti novináře. Musíme vidět, co se doopravdy děje, neboť je jasné, že jsou porušována lidská práva," uvedl.
Související
18. srpna 2022 10:51
15. srpna 2022 12:40
15. července 2022 12:52
14. prosince 2021 20:22
16. května 2021 13:35
14. března 2021 17:55