Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armáda v Barmě pozabíjela 370 rohingských rebelů, jde prý o teroristy

Barmské hlavní město Neipyijto
Barmské hlavní město Neipyijto
Foto: Reprofoto YouTube

Rangún - Armáda Barmy dnes oznámila, že její příslušníci zabili 370 rohingských rebelů, které označila za teroristy. Agentura Reuters označila současnou vlnu násilí v Barmě za nejkrvavější za poslední desítky let.

Nepokoje v Arakanském státě na západě Barmy si prý vyžádaly celkem 399 obětí, dalších 29 mrtvých tvoří vojáci, vládní činitelé a civilisté. Čísla dnes na facebooku zveřejnil vysoký představitel vojenských sil. Předchozí údaje přitom hovořily pouze o 117 obětech. Barmská armáda uvedla, že od minulého pátku došlo k 90 střetům s ozbrojenci a že nepokoje 25. srpna odstartovalo 30 útoků muslimských povstalců na členy bezpečnostních sil.

K útokům se přihlásili povstalci ze skupiny Arakan Rohingya Salvation Army (Arakanská armáda za spásu Rohingů) a na západě Barmy nyní vojáci vedou rozsáhlou "pročišťovací operaci". Podle obhájců muslimské menšiny však jednotky útočí na rohingské vesnice, pálí obydlí, některé obyvatele střílí a jiné vyhánějí. 

"Mlátí nás, střílí po nás a rozsekávají lidi," řekla americké televizi CNN jedna z příslušnic Rohingů, která nedávno opustila svůj domov. Při pokusu o záchranu vlastního života za sebou prý zanechala všechen svůj majetek. Barmská vláda události podle CNN nekomentovala.

Asi 1,1 milionu muslimských Rohingů obývá v převážně buddhistické Barmě zejména pás území na břehu Indického oceánu na západě země. Arakanský stát sousedí s Bangladéšem, kam Rohingové dlouhodobě míří ve snaze uprchnout před útlakem, jelikož barmská vláda je neuznává jako právoplatnou národnostní menšinu, odmítá jim udělit občanství a přiznat základní práva. V Bangladéši již nyní žije více než 400.000 rohingských uprchlíků a tamní vláda tvrdí, že další běžence nezvládne přijmout.

Z Barmy uprchl minulý týden se 17 rodinnými příslušníky také 34letý muž, podle kterého na jeho vesnici armáda zaútočila i s vrtulníky a granátomety. Přímo před jeho domem prý zabila pět lidí a jeho rodině přikázala odejít. K bangladéšské hranici putoval týden, uvedla agentura AP.

"Vláda musí tuto ofenzivu zastavit," řekl AP zástupce ředitele pro Asii z organizace Human Rights Watch Phil Robertson. "Musí dát prostor humanitární pomoci a pustit do oblasti novináře. Musíme vidět, co se doopravdy děje, neboť je jasné, že jsou porušována lidská práva," uvedl.

Témata:  Barma masakr vražda

Související

Aktuálně se děje

20. července 2025 12:18

Šéf firmy Astronomer po skandálu z koncertu Coldplay rezignoval

Andy Byron, donedávna výkonný ředitel technologické společnosti Astronomer, rezignoval na svou funkci poté, co se na veřejnost dostalo video, na němž byl během koncertu Coldplay přistižen při intimnostech s kolegyní Kristin Cabot. Incident, který okamžitě obletěl internet, vyvolal obrovskou vlnu pozornosti a pobouření – nejen kvůli samotnému chování, ale především kvůli tomu, že oba aktéři skandálu jsou vdaní či ženatí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy