Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Druhý otřes po testu vodíkové bomby v KLDR? Experti mají vysvětlení

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Soul/Peking - Americká geologická služba USGS stejně jako čínská dnes lokalizovala dva otřesy v oblasti, kde KLDR provedla již pět jaderných pokusů. Zatímco ten první lze vysvětlit, nad druhým si odborníci lámou hlavu.

USGS původně stanovila intenzitu otřesů na 5,2 stupně, pak svůj údaj opravila na 6,3 stupně, jako čínská strana. Druhý následný otřes měl podle USGS sílu 4,1 stupně. USGS předpokládá, že se zřítily tunely v podzemním polygonu, kde se nukleární zkouška konala.

Vlastní rozbor záznamu seizmografu, na kterém jsou viditelné následné otřesy, zveřejnil na twitteru například nglický seizmolog Steven Gibbons. Ten naznačil, že to může být zhroucení štol ve skalní masivu podzemního zkušebního areálu.

Analytička věnující se jaderné obraně Catherine Dillová, že druhý otřes ukazující na kolaps tunelů by mohl být cennou informací. Štoly se mohly zhroutit, protože například nebyly navrženy k tomu, aby přestály takto silnou explozi. Další možností je, že to byl záměr, který měl světu jasně potvrdit opravdovost zkoušky.

Na základě měření radionuklidů pak vědci dokážou určit, co přesně se v podzemí odehrálo včetně typu bomby a toho, kolik štěpného materiálu obsahovala a zda bylo použito plutonium, nebo obohacený uran.

Profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT) předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle 10 kilotun TNT, sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun TNT.

Ruský expert Ivan Mojsejev nicméně podle Interfaxu odhaduje, že KLDR stále ještě potřebuje nejméně pět let k tomu, aby vytvořila nukleární bombu schopnou bojového nasazení. "Mají atomové hlavice a rakety, které jsou ale vyvinuté ze sovětských střel Scud," řekl Mojsejev s tím, že tyto střely získal Pchjongjang v 60. a 70. letech. "Spojit hlavici a rakety ale není snadné," dodal.

Témata:  Severní Korea severokorejské zbraně vodíková bomba

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.