Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenští nacionalisté chtějí v ústavě právo na držení zbraně

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Slovensko se v Evropě řadí k zemím, v nichž je počet registrovaných zbraní v přepočtu na obyvatele spíše nízký, byť se zájem o koupi zbraní v zemi pod Tatrami zvyšuje. Vládní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) nyní chce do ústavy zakotvit právo lidí držet zbraň.

Podle SNS, která je jednou ze tří stran koaliční vlády premiéra Roberta Fica, slouží regulace EU k odzbrojení obyvatelstva, a tím snižuje národní bezpečnost států a současně omezuje myslivce a sportovní střelce.

"Slovenská národní strana má zájem vytvářet bezpečné prostředí. Musíme dát lidem právo podílet se na zajišťování národní bezpečnosti Slovenské republiky, a to i vlastní legálně drženou zbraní. Zároveň nesmíme omezovat ani naše myslivce či sportovní střelce," uvedl předseda SNS Andrej Danko.

Slovensko v minulosti podmínky držení zbraní zpřísňovalo. Naposledy předloni země změnila pravidla vlastnictví deaktivovaných zbraní, které byly upraveny například z funkčních pistolí a samopalů. V roce 2011 zase slovenský parlament v reakci na masakr, při kterém střelec upraveným samopalem usmrtil v Bratislavě sedm lidí, další zranil a pak zbraň obrátil proti sobě, zavedl změnou zákona například povinné psychologické posudky pro žadatele o zbrojní průkaz.

Loni slovenská sněmovna odmítla návrh krajně pravicové LSNS, aby lidé mohli používat dlouhé střelné zbraně, jako například brokovnice a malorážky, také na ochranu života, zdraví a majetku. Nyní lze zmiňované zbraně používat pouze pro sportovní účely nebo při lovectví.

Témata:  zbraně Slovensko Andrej Danko

Související

Aktuálně se děje

11:04

Dominik Hašek v ohrožení života? Po slovech Medveděva mu nabídli ochranu

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy