Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaderný odpad hledá sklad na milion let, Němci chtějí vybrat nové úložiště do roku 2031

Jaderná elektrárna
Jaderná elektrárna
Foto: Wikimedia Commons

Berlín - Němci hledají místo, kde bude na milion let uskladněn vysoce radioaktivní jaderný odpad. Tamní politici věří, že se bezpečné konečné úložiště podaří najít do roku 2031.

"Bude to dlouhý a důkladný proces," řekla ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová, podle níž bude věc vyžadovat vytrvalost podobně jako maratonský běh. V minulosti nalezení bezpečného konečného úložiště označila za úkol tisíciletí.

Ve hře bude po předchozích zkušenostech s protesty v severoněmeckém Gorlebenu zpočátku celé území Německa.

Experti pak budou postupně vyřazovat místa, která jsou nevhodná - například taková, kde hrozí nebezpečí otřesů. V dalším kroku se budou vybírat lokality, které splňují alespoň minimální požadavky jako je dostatečná síla horniny, jež by vyhořelé palivo oddělila od okolního světa. Posuzovat se následně bude také vzdálenost potenciálního úložiště od obcí nebo riziko záplav.

O bližším průzkumu konkrétních míst mají rozhodovat Spolkový sněm a Spolková rada. Ty také nakonec učiní definitivní rozhodnutí. Úložiště má být k použití připravené v polovině století, což ale někteří experti považují na nerealistické.

Německo se v roce 2011 po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodlo odejít od jaderné energetiky. Poslední jaderné reaktory uzavře v roce 2022. Podle propočtů ministerstva životního prostředí bude třeba v Německu uložit zhruba 600.000 metrů krychlových radioaktivního materiálu. V tomto objemu je kromě vyhořelého paliva z reaktorů zahrnut i ozářený stavební odpad, který vznikne při bourání zrušených jaderných elektráren.

Témata:  jaderné elektrárny jaderné palivo Německo

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy