Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Masakr v Barmě nemá konce, umírají hlavně Rohingové. Podle OSN počet obětí stoupl na tisíc

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Rangún - Násilnosti v Arakanském státě na severovýchodě Barmy si podle OSN zřejmě vyžádaly přes 1000 obětí, převážně z řad muslimských Rohingů. Odhad je více než dvakrát vyšší než čísla předkládaná barmskou vládou.

Barmská armáda tvrdí, že během střetů zemřelo 430 osob, z toho 15 členů bezpečnostních sil. "Je možné, že bylo zabito už přes tisíc lidí," uvedla ale zvláštní vyslankyně OSN pro Barmu I Jang-i. "Do konfliktu jsou sice zapojeny dvě strany, ale oběti pocházejí hlavně z populace Rohingů," dodala.

Nová vlna násilí se v Arakanském státě rozpoutala 25. srpna, kdy povstalci z řad Rohingů zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť. Kvůli následným operacím vládních bezpečnostních složek ze země podle OSN uteklo odhadem 164.000 osob, převážně Rohingů.

Barmské úřady pokládají Rohingy za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Vyjádření barmské vůdkyně Su Ťij, podle níž vláda brání všechny obyvatele barmského Arakanského státu "nejlepším možným způsobem", označila Amnesty International za hanebné.

Témata:  Barma OSN (Organizace spojených národů) EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy