Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mogherini: Sankce vůči Pchjongjangu zesílíme

Federica Mogherini
Federica Mogherini
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Na poslední sérii jaderných a raketových testů KLDR zareagovaly Spojené státy návrhem, aby Rada bezpečnosti uvalila na Severní Koreu ropné embargo. Šéfka diplomacie EU dnes uvedla, že unie podporuje zesílení hospodářského tlaku na Pchjongjang, aby byl ochotnější k politickému dialogu.

Americký návrh rezoluce obsahuje také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského diktátora Kim Čong-una a celé vlády. Dokument rovněž na Kim Čong-una uvaluje zákaz cestování a zapovídá najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.

"Vždy jsme byli toho názoru, že sankce nejsou cílem samy o sobě, ale především pobídkou k začátku věrohodného, skutečného politického dialogu," prohlásila Federica Mogheriniová po dnešním a čtvrtečním neformálním jednání ministrů zahraničí členských zemí unie.

Podle ní by tvrdší sankce vůči KLDR měly zemi posunout k otevření politického dialogu s cílem zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní.

Estonský ministr zahraničí Sven Mikser poznamenal, že členské státy byly na schůzce v postoji vůči Severní Koreji ve shodě. "Je třeba tím nejtvrdším způsobem odsoudit porušení norem mezinárodního chování Severní Koreou," poznamenal.

Témata:  EU Federica Mogherini Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.