Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí zvýšilo příjmy rozpočtu o 21 miliard

Ivan Pilný
Ivan Pilný
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Ministr financí Ivan Pilný (ANO) zvýšil v novém návrhu rozpočtu příjmy o 21 miliard korun proti červnovému návrhu. Ministerstvo totiž zvýšilo odhad růstu ekonomiky v roce 2018 z 2,9 procenta na 3,1 procenta.

Stále ale kvůli platům chybí zhruba osm miliard korun, uvedl dnes Pilný v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Scházející peníze by měla ministerstva najít v nespotřebovaných výdajích. V pátek ale podle Pilného resorty uvedly, že nemohou poskytnout nic.

Na konci srpna již ministerstvo zvýšilo příjmy o 10,2 miliardy korun a nyní podle Pilného plánované příjmy rozpočtu zvýšilo o dalších 11 miliard. MF zvýšilo odhad nejen vývoje ekonomiky, ale i výběru daní. Předchozí verze také počítala na základě červencové makroekonomické predikce ministerstva, že ekonomika poroste v příštím roce o 2,9 procenta.

Ministr financí se domnívá, že ministerstva by mohla z nespotřebovaných výdajů poskytnout 40 miliard korun. "Na platy potřebujete zhruba osm miliard korun z těch 40 miliard nespotřebovaných výdajů ministerstev," uvedl. Dodal, že je potřeba na platy získat celkově navíc 25 až 27 miliard korun.

ČSSD i odbory požadují, aby se platy zvýšily od 1. listopadu, a to o deset procent všem ve veřejném sektoru a učitelům o 15 procent. Odboráři z veřejného sektoru ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu požadavku růstu platů.

Pilný dnes uvedl, že zvyšování platů učitelů o 15 procent podporuje. Jeho představa je, že by deset procent putovalo na zvýšení platových tarifů a pět procent na individuální odměňování.

"Ministr financí za hnutí ANO Ivan Pilný na povel sociálních demokratů upravil makroekonomickou predikci, aby zvýšil odhad příjmů státního rozpočtu, a umožnil tak vládě přidat učitelům na platech. Kdyby současná agrosocialistická vláda nepřijala za dobu svého mandátu 30 tis. nových státních zaměstnanců, kteří stojí daňové poplatníky desítky miliard korun navíc, nemusel by ministr financí Pilný čarovat s čísly rozpočtu tak, aby mohli učitelé dostat konečně přidáno," reaguje Jan Skopeček, ekonomický expert ODS.

"Kapitola školství navíc není v rámci státního rozpočtu "chudou příbuznou." Stačilo by, aby rostoucí výdaje této kapitoly končily u učitelů a nikoliv v nejrůznějších ideologických projektech typu ukvapené, nepřipravené a drahé plošné inkluze. Pak by učitelé mohli dostat přidáno a vyšší výběr daní z titulu vyššího ekonomického růstu mohl být využit na snížení schodku veřejných financí. Tak by se chovala nesocialistická, odpovědná vláda," dodal.

Témata:  Ivan Pilný Ministerstvo financí České republiky mzdy

Související

Aktuálně se děje

22. dubna 2025 14:33

Farářka Kopecká vzpomíná na poslední setkání s papežem Františkem

Svět od Velikonočního pondělí uctívá památku zesnulého papeže Františka. Reakce přicházejí i z Česka, a to nejenom od vrcholných představitelů státu či jiných politiků. Ozvala se například farářka Martina Viktorie Kopecká, kterou proslavila účast v televizní taneční show StarDance.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Papež František po propuštění z nemocnice

Papež František a jeho poslední slova před smrtí

Papež František zemřel tiše na Velikonoční pondělí ve svém pokoji ve Vatikánu. Jeho poslední chvíle provázely klid, vděčnost a důstojné rozloučení, uvedl Vatikán. Svět se loučí s papežem, který celý svůj pontifikát prožil ve znamení skromnosti, milosrdenství a neúnavné služby lidem na okraji společnosti.