Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko trvá na válečných reparacích od Německa

Polský parlament
Polský parlament
Foto: pis.org.pl

Varšava/Berlín - Polsko trvá na tom, aby mu Německo zaplatilo válečné reparace, které polská vláda odhaduje na stovky miliard eur. Berlín argumentuje, že se Varšava nároků na reparace a odškodnění v minulosti opakovaně zřekla.

"Je legitimní říci, že Polská republika má nárok na odškodnění od Spolkové republiky Německo, a tvrzení, že tento nárok vypršel nebo je promlčený, je nepodložené," uvádí se ve znaleckém posudku s nímž polský parlament seznámil veřejnost v pondělí. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak nedávno řekl, že jen hmotné škody dosahují "téměř bilion dolarů" (21,7 bilionu korun).

Dle Německa se ale Polsko odškodnění zřeklo: nejprve v roce 1953, pak v roce 1970 při uzavření smlouvy o německém uznání polské západní hranice na Odře a Nise, jakož i při potvrzení polské hranice při sjednocování Německa na přelomu let 1989 a 1990 a nakonec v roce 2004, kdy Sejm, dolní komora polského parlamentu, odpověděl na požadavky vysídlených Němců.

Polský parlament naopak tvrdí, že prohlášení polské vlády z roku 1953 o zřeknutí se reparací bylo v rozporu s ústavou a bylo učiněno pouze na nátlak Sovětského svazu. Navíc se prý týkalo pouze bývalé Německé demokratické republiky, která vznikla v roce 1949 v sovětské okupační zóně a byla součástí východního komunistického bloku.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert oponuje. Polsko se podle něj v roce 1953 vzdalo i dalších požadavků a později to několikrát potvrdilo.

Témata:  Polsko Německo válečné reparace

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:58

Je to dlouhodobý problém, reaguje Hanychová na Soukupa. Řekla, co nařídil soud

Českem v posledních hodinách hýbe nová kauza kolem Jaromíra Soukupa, jehož zastavili policisté k dechové zkoušce, přičemž nula se na přístroji neukázala. To logicky znepokojuje jeho bývalou partnerku Agátu Hanychovou, která s ním vede spor ohledně rozdělení péče o jejich dceru Rozárku. Má teď nabito?

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).