Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opice má dostat čtvrtinu příjmů ze svého autoportrétu, rozhodl soud

Soudy, ilustrační fotografie
Soudy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

San Francisco - Americký fotograf David Slater, jehož proslavil autoportrét pořízený indonéským makakem, bude muset čtvrtinu příjmů ze snímků této opice věnovat na ochranu jejího druhu.

Fotografa žalovala organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA). Soud sice již dříve rozhodl, že opice nemá na své selfie autorská práva, nyní se však ochránci zvířat dočkali alespoň částečné satisfakce.

Celý mediálně sledovaný spor se točil kolem série fotek, kterou Slater pořídil v roce 2011 během cesty na indonéský ostrov Sulawesi, kde se snažil zachytit život makaků chocholatých.

Zvědavý opičák Naruto mu tehdy v nestřežené chvíli sebral položený foťák a začal si s ním hrát s ostatními členy své tlupy, přičemž několikrát zmáčkl spoušť. Výsledkem byla mimo jiné známá fotografie zveřejněná mnoha světovými médii.

"PETA a David Slater se shodují, že tento případ je významný v otázce posouvání limitů pro rozšíření zákonných práv živočichů mimo lidský druh, které oba (účastníci sporu) podporují a budou každý nadále pokračovat ve své práci na jeho dosažení," uvedli PETA a Slater ve společném prohlášení.

Témata:  opice soudy fotografové

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.