Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko blokuje vstup Chorvatska do OECD. Nejde o vydírání, tvrdí Budapešť

Chorvatská vlajka
Chorvatská vlajka
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Budapešť - Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová při dnešní návštěvě Maďarska nedosáhla žádné změny na odmítavém stanovisku Budapešti ke vstupu Chorvatska do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Maďarské ministerstvo zahraničí minulý týden v pátek oznámilo, že Budapešť nepodpoří žádost Záhřebu o přijetí do OECD. Jako důvod přitom uvedlo postoj Chorvatska ke společnosti MOL a k jejímu šéfovi Zsoltu Hernádimu.

Kitarovičová v reakci označila tuto zprávu Budapešti za nepříjemné překvapení. Maďarská diplomacie ho oznámila nedlouho poté, co slovinský premiér Miro Cerar pohrozil Chorvatsku, že Lublaň nepodpoří jeho vstup do OECD kvůli tomu, že Záhřeb nerespektuje verdikt Mezinárodního arbitrážního soudu, který v územním sporu obou zemí ohledně Piranského zálivu rozhodl ve prospěch Slovinska.

Chorvatská prezidentka dnes o problému jednala s premiérem Viktorem Orbánem i s prezidentem Jánosem Áderem. Mluvčí maďarského premiéra Bertalan Havasi po schůzce uvedl, že Orbán a Kitarovičová potvrdili stanoviska vyjádřená dříve.

Chorvatsko vydalo na Hernádiho zatykač. Obviňuje ho, že výměnou za získání kontroly skupiny MOL nad chorvatskou energetickou firmou INA podplatil deseti miliony eur (261 milionů korun) někdejšího chorvatského premiéra Iva Sanadera.

Sanader byl už kvůli tomu v Chorvatsku v minulosti odsouzen, ale ústavní soud verdikt zrušil a nařídil nový proces, který byl přerušen kvůli vyčkávání na stanovisko Soudního dvora EU. Hernádiho maďarské soudy obvinění v tomto případě zprostily.

Témata:  Chorvatsko Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Kolinda Grabarová-Kitarovičová Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy