Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Technické vzdělání má v ČR víc lidí než v průměru zemí OECD

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha – Přestože si zaměstnavatelé často stěžují na nedostatek techniků, je technické vzdělání je v Česku rozšířenější než v ostatních zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy OECD o stavu vzdělávání.

Podle materiálu 29 procent českých vysokoškoláků ve věku mezi 25 a 64 lety a 39 procent absolventů středních odborných škol absolvovala technické obory. Průměr v zemích OECD je 25 procent technicky vzdělaných vysokoškoláků a 34 procent středoškoláků.

Ekonom Daniel Münich z CERGE-EI uvádí, že na pracovním trhu je poptávka po schopných lidech ve všech oborech, na potíže při hledání kvalitních zaměstnanců ale upozorňují zejména průmyslové svazy, protože jsou v české ekonomice dominantní. Technicky vzdělaných lidí podle Münicha není málo, ale zaměstnavatelé se často potýkají s tím, že starší velmi zkušení středoškoláci s mnohaletou praxí odchází do důchodu a na jejich místo přichází mladí vysokoškoláci bez praxe.

Dodává také, že vzdělání na vysoké škole nemůže nahradit mnohaletou praxi. „Zaměstnavatelé jsou překvapeni, že jim odchází středoškolák, a když najmou vysokoškoláka, je horší," řekl. Problematické je podle něj to, že na vysokých školách chybí profesně orientované obory na bakalářské úrovni, protože se školám finančně vyplatí mít hodně studentů v magisterských i doktorandských programech.

Podle zprávy OECD v Česku praxe nebývá součástí vzdělávání. Podíl mladých lidí, kteří si zvolí odborné technické zaměření, je zde sice podobný jako v Rakousku nebo ve Švýcarsku, ale jen šest procent Čechů absolvovalo na středních a vyšších odborných školách vzdělávací program, jehož součástí byla praxe. V Rakousku jich bylo 33 procent a ve Švýcarsku 59 procent.

Zpráva OECD rovněž konstatuje, že čeští učitelé měli v roce 2015 jedny z nejnižších platů ze všech srovnávaných zemí. Středoškolský učitel s patnáctiletou praxí si podle zprávy vydělal v ČR 19.403 dolarů (424.446 Kč) ročně, což je méně než polovina průměru v zemích OECD, který činí 46.631 dolarů (1,02 milionu Kč). Ve srovnání s ostatními vysokoškoláky si učitelé v Česku vydělali nejméně ze všech zemí OECD.

Témata:  zaměstnavatelé Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Česká republika zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

21. července 2025 14:06

20. července 2025 20:46

Načapaný CEO z koncertu Coldplay rezignoval. Tím to ale neskončilo

Astronomer CEO Andy Byron čelí vážnému skandálu poté, co byl spolu se svou kolegyní Kristin Cabot zachycen na tzv. „kiss cam“ během koncertu skupiny Coldplay v Bostonu. Video, které se okamžitě stalo virálním, vyvolalo vlnu spekulací o nevěře a podle několika právních expertů by případný rozvod Byrona s manželkou Megan Kerrigan mohl vést k významnému finančnímu vyrovnání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy