Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Bureš: Slovenský ústavní soud rozhodne ohledně Babiše 12. října

Andrej Babiš /ANO/
Andrej Babiš /ANO/
Foto: Vláda.cz

Košice - Slovenský ústavní soud dnes projednal stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) proti verdiktům, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.

Tříčlenný senát ústavních soudců následně oznámil, že rozhodnutí vynese 12. října, tedy necelé dva týdny před českými parlamentními volbami.

"V kauze Babiš se soudy dopustily opakovaného závažného pochybení, když vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž byli zbaveni mlčenlivosti," řekl před ústavními soudci právní zástupce ÚPN Pavol Poláček.

Dodal, že nejvyšší soud v rámci posuzování mimořádného opravného prostředku ÚPN proti rozhodnutí nižších soudů porušil zákon, když sám požádal slovenského ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti zmiňovaných svědků. Podle Poláčka je nejvyšší soud v takzvaném dovolacím řízení vázán zjištěným skutkovým stavem a nesmí provádět další důkazy.

Ústavní soudci se v rámci dotazů zajímali hlavně o názor ÚPN na to, zda by v podobných sporech na ochranu osobnosti, jako je Babišův případ, měl být žalovaným právě ÚPN. Poláček řekl, že žalovaným by mělo být ministerstvo vnitra, podobně, jako je tomu v Česku. Obecné soudy na Slovensku v minulosti opakovaně rozhodly, že žalovaným může být právě ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který kromě jiného na Slovensku archivuje dokumenty po StB.

"Tato kauza je velmi citlivá, neboť klíčová svědectví jsou svědectví bývalých příslušníků Státní bezpečnosti, kteří lhali tehdy, když evidovali (agenty), nebo lžou dnes, že není pravda, že to dělali vědomě. Tito příslušníci se v minulosti podíleli na zločineckém režimu. Opírat se o svědectví těchto příslušníků jako klíčových svědků se mi zdá být pochybné," řekl novinářům předseda správní rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Babiš vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je uvedeno jméno agenta Bureše.

Témata:  Ústav paměti národa Slovensko Andrej Babiš StB

Související

Aktuálně se děje

8:59

Trump věří, že dohoda o konci války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.