reklama

"Musíme být otevření a soucitní a připraveni pomoci těm nejpotřebnějším, slabým a pronásledovaným, migrantům a uprchlíkům," pronesl Polak při nedávné mši v jednom z nejposvátnějších chrámů polských katolíků v Čenstochové. "Musíme respektovat sociální řád a ne ho bezmyšlenkovitě ničit," dodal arcibiskup.

V Polsku byla jeho slova interpretována jako nezvykle rázné kritické vyjádření na adresu PiS, jejíž předseda a nejvlivnější politik v zemi Jaroslaw Kaczyński dlouhodobě brojí proti přijímání uprchlíků.

Další z předních biskupů Tadeusz Pieronek zaútočil na vládu přímo, když ji obvinil z porušování ústavy při snahách o změnu soudního systému, které výrazně posilují vliv vládnoucí strany na dosud nezávislé soudy. Pieronek označil jednání vlády za "ničemné".

Někteří experti se domnívají, že ztráta podpory církve by mohla pro PiS znamenat částečný úbytek voličské podpory. Značná část církve však k poslednímu dění v Polsku mlčí a i zmíněnou kritiku interpretují někteří komentátoři jako přátelsky míněné upozornění, že je třeba zmírnit kurz.

reklama