Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polští církevní hodnostáři se postavili Kaczyńskému, arcibiskup se zastal uprchlíků

Polský parlament
Polský parlament
Foto: pis.org.pl

Varšava - Proti konzervativní vládě strany Právo a spravedlnost (PiS) se překvapivě vymezila i katolická církev, která má v Polsku mimořádný vliv. Někteří církevní vůdci včetně arcibiskupa Wojciecha Polaka dali najevo, že jim vadí kroky kabinetu kritizované opozicí či Evropskou unií.

"Musíme být otevření a soucitní a připraveni pomoci těm nejpotřebnějším, slabým a pronásledovaným, migrantům a uprchlíkům," pronesl Polak při nedávné mši v jednom z nejposvátnějších chrámů polských katolíků v Čenstochové. "Musíme respektovat sociální řád a ne ho bezmyšlenkovitě ničit," dodal arcibiskup.

V Polsku byla jeho slova interpretována jako nezvykle rázné kritické vyjádření na adresu PiS, jejíž předseda a nejvlivnější politik v zemi Jaroslaw Kaczyński dlouhodobě brojí proti přijímání uprchlíků.

Další z předních biskupů Tadeusz Pieronek zaútočil na vládu přímo, když ji obvinil z porušování ústavy při snahách o změnu soudního systému, které výrazně posilují vliv vládnoucí strany na dosud nezávislé soudy. Pieronek označil jednání vlády za "ničemné".

Někteří experti se domnívají, že ztráta podpory církve by mohla pro PiS znamenat částečný úbytek voličské podpory. Značná část církve však k poslednímu dění v Polsku mlčí a i zmíněnou kritiku interpretují někteří komentátoři jako přátelsky míněné upozornění, že je třeba zmírnit kurz.

Témata:  Polsko církev Jaroslaw Kaczyński uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8:46

Nikdy jim to nezapomenu. Margita promluvil o lékařích, kteří pečovali o Zagorovou

Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.