Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Island v listopadu čekají předčasné volby, prezident souhlasí

Volby na Islandu
Volby na Islandu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Reykjavík - Patrně 4. listopadu se budou na Islandu konat předčasné volby. Vláda Bjarniho Benediktssona měla v parlamentu většinu jednoho hlasu, o kterou přišla po pátečním odchodu strany Jasná budoucnost z koalice pravého středu.

Souhlas s předčasnými volbami dal prezident Gudni Jóhannesson. Strana Jasná budoucnost Benediktssona obvinila, že vládu neinformoval o tom, že jeho otec podepsal dopis, v němž doporučuje, aby "byla obnovena čest" jeho dávného přítele, který byl usvědčen z pedofilie.

Podle starých islandských pravidel je možné vrátit odsouzenci jistá občanská práva, například možnost kandidovat na veřejný úřad, pokud ho dopisem podpoří alespoň tři "úctyhodní občané".

Islanďané byli ale zděšeni, když vyšlo najevo, že premiérův otec, podnikatel, podpořil takovým dopisem Hjaltiho Sigurjóna Haukssona, který byl shledán vinným, že téměř každý den po dobu 12 let znásilňoval svou nevlastní dceru.

Volby se na Islandu naposledy konaly před necelým rokem. Předchozí kabinet padl kvůli skandálu kolem takzvaných Panamských dokumentů, v nichž figurovalo i jméno někdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona.

Témata:  Island volby EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.