Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Napětí roste: Bangladéš viní Barmu z narušování svého vzdušného prostoru

Dron neboli kvadrokoptéra za letu
Dron neboli kvadrokoptéra za letu
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Dháka - Napětí v jihovýchdní Asii roste nejen kvůli exodu a perzekuci muslimské menšiny Rohingů. Bangladéšské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vzdušný prostor Bangladéše v posledním týdnu třikrát narušily barmské drony a vrtulníky.

Bangladéš varoval, že další podobné "provokativní činy" by mohly mít nepředvídatelné důsledky.

Barmský prezidentský mluvčí ovšem řekl, že o žádných přestupcích nejsou důkazy, úřady ale i tak obvinění prošetřují. Barma podle něj převážela humanitární příděly pro vysídlené lidi v blízkosti hranice s Bangladéšem.

Agentura Reuters nedávno s odvoláním na dva nejmenované bangladéšské vládní činitele oznámila, že Barma rozmístila na části hranice s Bangladéšem miny. Podle představitelů Dháky se tak Neipyijto možná snaží zabránit Rohingům v návratu.

Z Barmy do Bangladéše uprchlo před násilím od 25. srpna kolem 400.000 Rohingů. Bangladéš nezvládá běžencům zajistit potraviny a humanitární péči. Omezil také jejich pohyb na vládou vyhrazená místa, napsal dnes server BBC. Podle jím vyzpovídaných analytiků Bangladéš doufá, že Rohingy bude moci vrátit do Barmy nebo je předat jiné zemi.

Témata:  Bangladéš Barma Drony

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy