Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schulz věří ve volební úspěch, jeho SPD ale stále ztrácí

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Martin Schulz, někdejší šéf Evropského parlamentu a kandidát sociální demokracie (SPD) na německého kancléře, věří, že jeho strana navzdory průzkumům může ve volbách uspět.

SPD na konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové ztrácí zhruba 14 procentních bodů, Schulz dnes v rozhovoru s televizí RTL přesto řekl, že věří, že jeho strana může ještě volební klání otočit.

„Unie v průzkumech masivně ztrácí," zdůvodnil svůj optimismus Schulz, který podle svých slov u lidí cítí velké znejistění a touhu po změně. Narážel tím na to, že konzervativní unie v posledním týdnu v několika průzkumech přišla o zhruba dva procentní body a pohybuje se nyní okolo 36 procent.

Přesto ale zatím má SPD, kterou by nyní volilo kolem 22 procent lidí, velký náskok. Schulz připustil, že se pokles preferencí CDU/CSU zatím nepřetavil do růstu podpory pro sociální demokraty, i nadále je podle něj ale řada voličů nerozhodnutých. Věří proto, že může dojít k výraznému posunu na poslední chvíli.

I když jsou SPD a CDU/CSU ve volbách, které se uskuteční v neděli, hlavními soupeři, není vyloučeno, že po nich spolu znovu skončí v koalici. Velká většina Němců (74 procent) dává ale najevo, že by sociální demokraty raději viděla v opozici, pokud ve volbách jasně prohrají.

SPD od čtvrtka rozbíhá finiš kampaně, během něhož chce voličům non-stop odpovídat na jejich dotazy po telefonu, e-mailem nebo na sociálních sítích. Na poslední dny před volbami se chystá i konzervativní unie, která dnes své členy vyzvala ke stoprocentnímu nasazení v posledních 100 hodinách před hlasováním.

Témata:  Martin Schulz Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

22. ledna 2026 5:00

Počasí: Zima pokračuje, o víkendu teploty spadnou až na -8 stupňů

Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy