Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V zahraničí se opět drbe Babiš. Co se o něm píše nyní?

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Londýn/Praha - Průmyslník a miliardář Andrej Babiš, který se stal politikem, má mnoho střetů zájmů. Na svých webových stránkách to napsal britský týdeník The Economist.

Favorit nadcházejících parlamentních voleb říká, že politický establishment se proti němu spikl, aby se nedostal k moci, píše týdeník a připomíná, že Babiše parlament na začátku září zbavil imunity v kauze farmy Čapí hnízdo.

Na internetu se také anonymně objevily nahrávky, na kterých Babiš nevybíravě mluví například o tom, jak by mohl použít svá média k útokům na soupeře, píše dále The Economist. Zmínil rovněž existenci mobilní aplikace, která pomáhá nakupujícím vyhnout se zboží z Babišova holdingu Agrofert.

"Rivalové podnikli další úřední kroky, aby omezili magnátův vliv," dodal magazín. Citoval novelu zákona o střetu zájmů a připomněl, jak byl Babiš nucen opustit vládu, v níž působil jako ministr financí. "Nejnovější kontroverze kolem údajného dotačního podvodu ale zdůrazňuje konkrétnější obavy z toho, jak Babiš využívá politickou moc," napsal časopis a popsal kauzu týkající se padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo.

"Babiš popírá, že by se dopustil čehokoli špatného, a tvrdí, že jde o pokus narušit jeho volební kampaň," uvedl The Economist. Dodal, že v zemi, kde panuje vysoká frustrace z vládnoucí třídy, to fungovalo.

Témata:  Andrej Babiš Česká republika noviny a tisk

Související

Aktuálně se děje

8:20

Zemřel Karel Malík, zakladatel legendární skupiny Echt!

Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřel Karel Malík, zakladatel a dlouholetý člen známé skupiny Echt! a básník. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.