Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Referendum o nezávislosti Kurdistánu začalo. Irák a okolní státy jsou v pozoru

Irácký Kurdistán
Irácký Kurdistán
Foto: cabinet.gov.krd

Irbíl - V severním Iráku dnes začalo referendum o nezávislosti Kurdů. Výsledek nebude závazný, ale poskytne současnému vedení iráckých Kurdů mandát k vyjednávání o odtržení iráckých kurdských oblastí s Bagdádem a okolními státy.

Hlasovat mohou všichni registrovaní občané vymezených oblastí, a to jak Kurdové, tak ostatní. Jedinou podmínkou je, že jim musí být nejméně 18 let. Hlasování se koná přesto, že kurdský prezident Masúd Barzání čelil mezinárodnímu tlaku, aby referendum odvolal.

Proti hlasování je vláda v Bagdádu i země, které mají také silnou kurskou menšinu jako Turecko a Írán. Írán už v neděli vyhlásil zákaz přímých letů do iráckého Kurdistánu, Bagdád požádal země, aby přerušily přímé obchodování s ropou s iráckým autonomním Kurdistánem.

Turecké ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Ankara využije všech prostředků mezinárodního práva, pokud výsledek dnešního referenda bude pro Turecko znamenat ohrožení. Tureckým občanům žijícím v kurdských autonomních provinciích v Iráku úřad důrazně doporučil, aby odjeli do Turecka, pokud jejich přítomnost v Iráku není nezbytná.

Témata:  Kurdové Irák referendum

Související

Aktuálně se děje

13. prosince 2025 8:31

Jsme jedna rodina. Hezuckého kolegové zaujali krásným gestem

Evropa 2 se s Patrikem Hezuckým loučila v pátečním vysílání od brzkých ranních hodin. Její zaměstnanci ale demonstrovali jednotu v těžkých chvílích i během krátké cesty z pracoviště do strašnického krematoria, kde se od 14:30 konalo poslední rozloučení. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy