Brenner – Rakousko v pátek oznámilo, že zatím nezavede plánované hraniční kontroly v Brennerském průsmyku. Starosta Brenneru, který leží na italském území ale poukazuje na to, že tento nápad znovu otevřel staré rány.
Franz Kompatscher, starosta jihotyrolského města Brenner, mluví o tom, že spory mezi Itálií a Rakouskem kvůli uprchlíkům ohrožují nejen vzájemné vztahy obou zemí, ale také otevírají staré rány. „Dokonce i jen debaty o vybudování oplocení a vytvoření hranice nás bolí hluboko uvnitř," řekl serveru The Local. „Je to špatný symbol," myslí si.
Kompatscher, který se narodil v místní části Colle Isarco, které leží níže v údolí v blízkosti severní hranice Itálie s Rakouskem, může být klidný, alespoň pro tuto chvíli. Rakousko, které postoupilo jižní část Tyrolska Itálii po první světové válce, v párek uvedlo, že již nebude usilovat o posílení antiimigračních kontrol v Brennerském průsmyku, významném evropském dopravním koridoru a rozhodujícím záchranným lanem pro italský vývoz do severní Evropy.
Přistěhovalců je méně
Rozhodnutí přišlo po týdnech strohých slovních výměn mezi oběma zeměmi. Italský premiér Matteo Renzi tvrdil, že plány „zjevně" odporují právním předpisům EU, zatímco Rakousko, které přijalo v roce 2015 90.000 žádostí o azyl, řeklo Itálii, že buď zastaví příliv migrantů přes hranici, nebo bude zbudován plot o délce asi 375 metrů.
Nekompromisní přístup byl účinný: Řím odeslal na místo více než 100 zvláštních stráží, aby hlídali přechod, byly také posíleny kontroly vlaku ve stanici Brenner, což vedlo k výraznému poklesu počtu migrantů. „Stále existují přistěhovalci, kteří přicházejí každý den a snaží se nastoupit do vlaků do Innsbrucku, ale není jich tolik, jako před několika týdny," uvedl jeden ze strážných z Brenneru.
Všichni jsou nervózní, nevíme, co se stane
Starosta Kompatscher podle svých slov sice s Rakouskem soucítí, protože je kvůli uprchlíkům velmi vytížené, přesto dodává, že kvůli situaci panuje nejistota spojená s budoucností jeho země, která způsobuje, že jsou všichni nervózní.
Rakouský kancléř Werner Faymann minulý týden opustil svůj post, ještě před dvěma měsíci však tvrdil, že Rakousko by již nebude „distribučním uzlem" pro uprchlíky.
„Doufáme, že se toto rozhodnutí nezmění," řekl Kompatscher. „Očekáváme, že věci v příštích několika týdnech či měsících zůstanou v klidu. Ale všechno se může změnit. Nevíme zatím, co se stane s rakouskou vládou. Léto také nevyhnutelně přinese více migrantů - to není problém, který by v dohledné době zmizel," myslí si.
Do Itálie přcihází více uprchlíků než do Řecka
Loni v létě se Brenner stal tranzitním místem pro migranty, kteří přijeli lodí do jižní Itálie a kteří se vydali dál na sever. Většina z nich se bez problému dostala až do Rakouska. Mezitím také přišla zpráva, že Itálie minulý týden zastínila Řecko, pokud jde o počet přijíždějících migrantů - poprvé od června roku 2015 jich sem dorazilo více než na řecké ostrovy.
Kvůli obavám z letního oživení se teď Rakousko snaží drasticky snížit počet žádostí o azyl v roce 2016. „Stanovili hranici na 37.000 a jsou již na 16.000. Takže do konce července bude kapacita naplněna," dodal Kompatscher. „Co se stane potom? Pro nás to je velký problém, který vyvolává obavy," přiznává.
Diskuze o znovuvytvoření hraničního přechodu a plotů v Brenneru přišla 21 let poté, co byly všechny celní opatření na místě zrušeny. Rakousko už dříve uvedlo, že budováni plotu na hranici má být jakýmsi preventivním opatřením a že pokud Italové udrží počty migrantů na minimu, nebudou hraniční kontroly vůbec zavedeny.
Myšlenka plotu vyvolává řadu emocí
I tak však zpráva v italském regionu, který je z velké části německojazyčný, vyvolala obavy u asi půl milionu jeho obyvatel. Mnozí se podle serveru The Local stále nechtějí smířit s tím, že region je součástí Itálie, v posledních letech proběhly na obou stranách hranice snahy o vyvolání referenda, které by mělo rozhodnout o znovusjednocení se Severním Tyrolskem. Nejnovější iniciativa pochází od rakouského pravicového politika Heinz-Christiana Stracheho.
Spory o území částečně utichly v roce 1995, kdy došlo k odstranění celnic, což byl vnímáno jako úspěch evropské integrace. „Byl to radostný okamžik, přiznává Kompatscher. „Cítíme se jako Tyrolané a myšlenka na vybudování plotu přes naši vlast opět vyvolává spoustu emocí. Doufáme, že se to nikdy nestane," dodal.
Související
1. listopadu 2024 10:27
3. října 2024 20:36
27. srpna 2024 20:30
24. srpna 2024 4:52
22. srpna 2024 11:41