Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

IS zaútočil v syrské provincii Homs, získal zpět město Karjatajn

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Damašek/Bagdád - Islámský stát dobyl zpět východosyrské město Karjatajn, oznámila exilová opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Damašek se k informaci zatím oficiálně nevyjádřil.

Syrské jednotky město, jež bylo v centrální provincii Homs poslední baštou islamistů, získaly pod svou kontrolu loni v dubnu. Podle informací SOHR islamisté dobyli Karjatajn během nečekaného útoku poté, co bojovníci IS pronikli do města.

Proti IS v Sýrii se nyní zaměřují dvě různé ofenzivy: jednu vede syrská armáda podporovaná Ruskem, druhou jednotky arabsko-kurdské koalice za podpory mezinárodních sil v čele se Spojenými státy. Boje se nyní soustřeďují na východní provincii Dajr az-Zaur a město Rakka.

Proti džihádistům se nadále bojuje i v Iráku. Vojáci zaútočili na radikály ve městě Havídža na severovýchodě země. Armáda oznámila, že boje o Havídžu začaly, premiér Hajdar Abádí ohlásil zahájení osvobozovací operace už před týdnem. Město, které je nedaleko ropného Kirkúku, padlo do rukou IS v červnu 2014.

Osvobozovací operaci řídí irácký generál Amír Jaralláh, který řekl, že do bojů jsou zapojeny protiteroristické jednotky, oddíly rychlého zásahu a polovojenské složky. Bojuje se o centrum města a okolní čtvrti. Podle agentury AFP je v Havídži na 70.000 lidí. Leží v oblasti, která je předmětem dlouhých sporů mezi Kurdy a centrální vládou.

Témata:  Islámský stát Sýrie Irák

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.