reklama

Návrh byl předložen lidem ve formě referenda, které se uskutečnilo v neděli. Návrh byl schválen většinou hlasů. Nový pozměňovací návrh zajistí, že žadatelé o azyl, kteří nemají nárok na status uprchlíka, ale které vláda není schopna deportovat, již nebudou dostávat plnou sociální pomoc, ale pouze nouzové prostředky od vlády kantonu, uvádí Kronen Zeitung .

Odhaduje se, že v kantonu Curych žije 5300 neúspěšných žadatelů o azyl se „statusem F", což znamená, že i když těmto lidem nebyla schválena žádost o azyl, nemůže je vláda deportovat zpět do jejich domovské země kvůli potenciálnímu nebezpečí.

Až dosud migranti s statusem F získávali měsíčně kolem 900 švýcarských franků (více než 20 tisíc korun), ale nyní dostanou každý měsíc pouze částku 360 švýcarských franků (8 tisíc korun).

Na rozdíl od jiných zemí mohou neúspěšní žadatelé o azyl vykonávat ve Švýcarsku práci na plný úvazek. Pokud žadatel o azyl onemocní nebo je propuštěn ze svého zaměstnání, bude mít nárok na státní dávky, ale pouze na tyto nové a tudíž nižší.

Problematika sociálních dávek pro žadatele o azyl je žhavým tématem také v sousedním Rakousku. Podle ministra vnitra Wolfganga Sobotky asi 90 procent žadatelů o azyl, kterým je žádost schválena, skončí na sociálních dávkách.

Sobotka se také postavil proti tomu, aby jeho země přijala více migrantů ze systému redistribuce Evropské unie, systém sociálního zabezpečení v Rakousku je podle něj již tak napjatý. Podle zprávy z loňského roku žadatelé o azyl dostali více peněz na sociálních dávkách než důchodci, kteří do systému přispívali celý svůj život.