Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

27. výročí znovusjednocení Německa: Steinmeier varoval před trhlinami a zdmi ve společnosti

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Mohuč - Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier měl dnes při oslavách 27. výročí znovusjednocení Německa proslov v západoněmeckém městě Mohuč. V německé společnosti se podle jeho slov objevují patrné trhliny a vyrůstají nové zdi.

Parlamentní volby 24. září, při nichž se do Spolkového sněmu poprvé dostala protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD), podle Steinmeiera jasně ukázaly na nepřehlédnutelné malé i větší trhliny ve společnosti.

"Vznikly jiné zdi, méně viditelné, bez ostnatého dráhu a bez pásu smrti," řekl také Steinmeier v narážce na zeď, která v roce 1989 přestala dělit východní a západní Německo. Dnešní zdi podle něj rozdělují staré a mladé, obyvatele měst a venkova, bohaté a chudé.

U některých se přitom zdi z odcizení a hněvu tak zpevnily, že jimi už neprochází žádné argumenty. U takových lidí se často projevuje hluboká nedůvěra vůči demokracii a jejím představitelům, podotkl německý prezident, podle něhož se důsledky ukážou i v novém Spolkovém sněmu, kde se změní politická kultura.

"Ne všichni, kdo se odkloní, jsou hned nepřátelé demokracie, ale všichni demokracii chybí," uvedl dále Steinmeier, aniž by ve svém projevu jmenoval AfD, na níž ale opakovaně narážel.

Před Steinmeierem dnes vystoupila i německá kancléřka Angela Merkelová (CDU), která má za to, že Německo může být vděčné, že se mu podařilo sjednotit v míru. I proto dnes podle ní spolková republika nese zodpovědnost za Evropu a vývoj ve světě, od kterého se nemůže oddělit.

Témata:  Frank-Walter Steinmeier sjednocení Německa Německo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.