Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Steinmeier je v Praze. S Pavlem uctili památku obětí střelby na FF UK

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier
Foto: Petr Mráček

Prezident Petr Pavel v pondělí přijal na Pražském hradě německého protějška Franka-Waltera Steinmeiera. Oba státníci jednali o spolupráci dvou sousedících zemí v ekonomické, energetické a bezpečnostní oblasti, ale také o přeshraničních projektech. 

"Do Německa směřuje téměř třetina našeho exportu a Německo je také zároveň třetím největším investorem v České republice. My máme samozřejmě zájem na tom, abychom tyto vztahy dále rozvíjeli, ale abychom se ze subdodavatelské role posunuli více do role partnera a také inovátora. Máme zájem na prohlubování spolupráce nejenom v energetice, ve vědě, výzkumu a vývoji, v digitalizaci, ale také v kybernetické bezpečnosti," řekl Pavel po jednání. 

Řeč přišla i na pomoc Ukrajině, pro kterou je podle českého prezidenta aktuálně zásadní protivzdušná obrana. "Řízené střely Taurus jsou prostředkem pro údery v hloubce. Pro Ukrajinu, samozřejmě, význam mají, ale ne klíčový," konstatoval, přičemž ocenil německou iniciativu týkající protivzdušné a protiraketové obrany. 

Oba prezidenti po jednání na Pražském hradě společně zamířili uctít památku obětí střelby na Filozofické fakultě UK k pamětní desce Jana Palacha.  

Součástí návštěvy německého prezidenta je účast na konferenci 20 let Česka v EU: Vize pro rozšířenou Evropu, která se uskuteční v úterý dopoledne ve Španělském sále Pražského hradu. Hlavní projevy na konferenci přednesou Pavel a Steinmeier. Na konferenci dále vystoupí například premiér Petr Fiala nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil (oba ODS). 

Témata:  Frank-Walter Steinmeier Petr Pavel Německo

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy