Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malicherné spory v novém Bundestagu? Nikdo nechce sedět vedle AfD

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín – Strana Alternativa pro Německo (AfD) se vůbec poprvé dostala do parlamentu. Hned ale vyvolala spory. Nikdo vedle poslanců této strany nechce sedět.

AfD, již odborníci hodnotí jako pravicově populistickou, se ve volbách stala díky 12,6 procenta hlasů třetí nejsilnější stranou. Se 32,9 procenta hlasů vyhrála konzervativní unie CDU/CSU, následovaná sociálními demokraty (SPD) s 20,5 procenty. Do parlamentu se na čtyři roky ještě dostaly FDP s 10,7 procenta, Levice s 9,2 a Zelení s 8,9 procenta hlasů. Vládu se pokusí sestavit CDU/CSU, FDP a Zelení.

Strany se teď přou, čí poslanci budou v parlamentu zasedat vedle kolegů z protiimigrační a protiislámské AfD. Dohodu nepřinesla ani dnešní schůzka zástupců všech šesti stran, které zářijové volby vynesly do Spolkového sněmu. Ten se v novém složení sejde poprvé 24. října.

Představitelé AfD pravděpodobně usednou v sálu úplně napravo. Nikdo ale nechce trvale obsadit křesla vedle nich, napsala agentura DPA. Odmítají to i liberální Svobodní demokraté (FDP), kteří by rádi zabrali místa více uprostřed.

Vedle zasedacího pořádku zůstává nedořešeno i vedení parlamentu a jeho výborů. Žádná z ostatních stran si nepřeje, aby na těchto viditelných postech stanuli radikální členové AfD. Každé parlamentní uskupení má ale tradičně nárok na křeslo místopředsedy Spolkového sněmu.

Témata:  Německo volby v Německu Alternativa pro Německo (AfD)

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.